12 Temmuz 2021 09:28

YARIN ALLAH SORARSA

Âvâzeyi bu âleme dâvûd gibi sal
bâki kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş."BAKİ.
(Yüksek sesini bu aleme Davut gibi sal
Çünkü bu gök kubbede baki kalan ancak hoş bir seda imiş.)

Maalesef Baki'nin dediği o meşhur dizelerin aksine;baki kalan bu gök kubbede hoş bir seda değil; top tüfek sesleri, barut kokusu  kan ve gözyaşlarıdır...

Yarın mahkeme-i kübra'da Yüce Allah"size beraber barış içinde yaşamanız için  geniş ve pırıl pırıl bir dünya verdim;siz o dünyayı bitmez tükenmez hırslarınızla birbirinize dar ederek,yakıp yıktınız,"diye sorsa, nasıl bir cevapla kurtuluruz doğrusu çok merak ediyorum.

Cahildik,gafildik mi diyeceğiz?.."Onca Peygamber gönderdim,onları dinlemediniz,Kitaplar gönderdim okumadınız yada uydurma katkılarla çıkarlarınız doğrultusunda kullandınız, tahrif ettiniz. Âlimler gönderdim sözlerine itibar etmediniz;buyurun yaptıklarınızın karşılığı olan azabı tadın" dese, bir şey yapacak gücümüz olacak mı?..

"Verdiğim aklı,ilme,bilime  sair faydalı şeylere harcamanız gerekirken;siz kalkıp çıkarlarınız için biribirinizin felaketinde istimal ettiniz.
Acziyetinizi idrak, noksaniyetinizi ikrar etmeniz gerekirken;  bana rağmen biribirinizin hatalarını alay konusu yapıp, verdiğim sevgi duygusunu yanlış mecralarda kullanarak,halk arasında fitne tohumları ekmekten  geri durmadınız.
Yoksulu tahkir;zengini taktir ederek yaratılış kanunlarına aykırılığı montajlamaya çalışıtınız.Kendi nefsinizin selameti için kaoslardan  medet umup; emellerinizi  masumların gözyaşlarıyla yeşertmeye çalıştınız.Tek ;ama tek bir geçerli neden gösterin ki sizi Cehennemin alevlerinden alıkoyayım" dediğinde; gerçekten buna verecek bir cevabımız olabilecek mi bilemiyorum.

"Kadınlara şiddeti,çocuklara istismarı;yaşayan tüm canlılara yok etmeyi reva görüp, tuğyan'a düşerek, fiilerinizle Tağutların eline fırsat  vermiş oldunuz.  
Tasarrufunuza verdiğim, ve o bir türlü yere göğe sığdıramadığınız cuz-i iradeyi bile doğru ve yerinde sarf edemeyip,buyruklarımın aksine hareket ederek günahlar işlemekten imtina etmediniz.
Yapmaya kalkıştığınız hiçbir işi mantık süzgecinden geçirmeyip,bir vicdan muhasebesi bile yapmaktan kaçındınız.Egosal duygularınızı ön planda tutarak, kendinizden başka kimseyi düşünmeyip, fevri hareketlerinizle toplumsal ve çevresel tahribatlarda amil olup,kusurlar içinde kusurlar işleylerek bunda müdavim olmayı tercih ettiniz.Her günah işlediğinizde tövbeler ederek,bu tövbelerinizin arkasında  duramayıp, aynı günahları mükereren işlemekte ısrarcı oldunuz.Şimdi hangi yüzle ve hangi doğru amellerinizle utanmadan,sıkılmadan huzuruma geliyorsunuz "diyerek gazaba gelse; kaçıp kurtulabileceğimiz herhangi bir kapı veya sığınabileciğimiz bir merci var mı ona göre düşünmek gerek.

Yorumlar (0)
Köşe Yazarlarımız Tümü
Namaz Vakti
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı