16 Haziran 2021 18:57

Salgında başarı doğdu

Harran Üniversitesi Şanlıurfa Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu salgın sürecini çok iyi kullanarak hem ders müfredatlarını güncelleştirerek özel sektörün beklentilerine uyumlu hale getirdi, hem de üniversite eğitiminde 3+1 model olarak bilinen, (3 dönemi teorik olarak okulda sınıf içi eğitim şeklinde, bir yarıyılı ise sanayide iş yerinde tam çalışma şeklinde) bir sistemi kısa sürede hayata geçirdi.

Salgın sürecinin birçok olumsuz etkisini dikkate alan Harran Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. M.Sabri Çelik, fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarına yönelik hayata geçirdiği bir dizi önlem ve değişim Şanlıurfa Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından hızlı ve hatasız şekilde hayata geçirildi. Rektör Prof.Dr. Çelik’in en çok üzerinde çalıştığı ders müfredatları, 3+1 modeli ve üniversite sanayi işbirliği çalışmaları, Şanlıurfa Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nun da gündemin olan önemli konular oldu. Şanlıurfa Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu salgın sürecini çok iyi kullanarak hem ders müfredatlarını güncelleştirerek özel sektörün beklentilerine uyumlu hale getirdi, hem de üniversite eğitiminde 3+1 model olarak bilinen, (3 dönemi teorik olarak okulda sınıf içi eğitim şeklinde, bir yarıyılı ise sanayide iş yerinde tam çalışma şeklinde) bir sistemi kısa sürede hayata geçirdi.

 

İŞ DÜNYASI İLE KÖPRÜLER KURULDU

Salgın sürecinde Türkiye’nin önemli markalarının ve büyük holdinglerin de aralarında yer aldığı sanayiden hizmet sektörüne, gıda sektöründen bilişim sektörüne, medyadan turizm ve gastronomiye kadar birçok sektörün temsilcileri Şanlıurfa Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu öğrencilerine kendi alanlarında deneyimlerini aktardılar. Türkiye’nin farklı bölgelerinde başarılı birçok genç girişimcinin de başarı hikâyeleri ile katıldığı seminer ve söyleşilerde öğrencilerimize girişimcilik eğitimi verildi.

 

3+1 EĞİTİM MODELİ İLGİ GÖRDÜ

Şanlıurfa Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nun 2021 ve 2022 eğitim ve öğretim döneminde hayata geçirmeyi planladığı 3+1 eğitim modelinin alt yapısına destek amaçlı yapılan birçok ve özel sektörün de yer aldığı bir çok toplantıda büyük destek çıktı. 3+1 eğitim modelinin sanayi ve hizmet sektörüne önemli katkı sağlayacağını ifade eden iş insanları Şanlıurfa Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’na destek vereceklerini açıkladılar. Eğitim uygulamaya başlamadan tüm öğrencilerin sektörde son yarıyılda istihdam edilmeleri yönünde yoğun bir teklif geldi.

 

DERS İÇERİKLERİ SEKTÖRE GÖRE TASARLANDI

Şanlıurfa Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu yönetimi ve akademik personel dönem sonunda yapılan çevrimiçi toplantıda olarak bir araya geldi. Salgın sürecinin değerlendirildiği akademik toplantıda salgın sürecinde yaşanan sorunların başarılı şekilde çözülmesi, sisteme bir strateji

kazandırılması ve gelecek yıllarda da online eğitim sistemine ihtiyaç olması durumunda nasıl hareket edileceği yönünde görüş birliği sağlandı.

Yüz yüze eğitimde olası sorunların da tartışıldığı toplantıda Şanlıurfa Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç Dr. Ragıp Terzi süreç içinde meydana gelen değişimleri şu şekilde açıkladı: “Salgın sürecinde örnek gösterilecek bir başarı doğmuştur. Bu başarı gelecek dönemlerde okulumuz için yeni başarılara temel oluşturacaktır. Üniversite sanayi işbirliği sürecinde yıllardır devam eden ders içerikleri sektörün de görüşleri alınarak değiştirildi. Öğrencinin iş dünyasına uyumu için tüm sektörlerden destek alındı, güz dönemine Türkiye’de örnek olacak bir meslek yüksekokulu olarak eğitime devam ediyoruz”.

Yorumlar (0)
Köşe Yazarlarımız Tümü
Namaz Vakti
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı