04 Haziran 2021 09:48

BAŞ KÖŞE 

Ta ezelden hafta sonları özelikle çok yakın dostlar sıradan bir birinin evinde buluşur hoş sohbet arasında saz aleti çalmasını bilen ve sesi güzel olsun olmasın memleketin türkülerini bir arada seslendirirlerdi.

Daha da ehli makam olan yanık güçlü sesiyle, hoyratlar ve gazeller icra eder yine akabinde gerekirse, makam değiştirir gerekmedikçe de yine hoyrat yada gazeli  aynı makam ile tüm ev hane halkı birlikte keyif neşe içersin de müziğe devam ederlerdi.

Müziğe ara verilir kurulan sofralarda güle eğlene ÇİĞKÖFTE ardından çaylar yudumlar ve gecenin son deminde, sazlar daha hüzünlü sesler daha kederli bestelerle sona doğru yaklaşırken birden ahenkli alkışlı zılgıtlı hareketli türkülerle son bulurdu.

Aslında vurgulamak istediğim şu;
Urfa Sırasıyla Gezilen Gece'de tüm toplanan insanlarda günlük kıyafetler vardı.
Zamanla sahnelere taşınca erkeklerin ayaklarında bir ŞALVAR
üstlerinde bir gömlek bir yelek oluşuverdi.
Daha sonra farklı kurulan gurupların üzerinde kılık kıyafetler aldı başını gitti.
Önemli olan şalvar yelek puşular değil, yeri gelince de ELMA derken ALMA diyebilmek. 
Bulunduğunuz mevkilerde yeri gelince gayet şık bir takım elbisede üzerinizde görünmelidir.
Televizyon kanallarına çıkan onca halk oyunları oynayanlar vardır yöresinin belirlenmiş kıyafetin dışına çıkmaz şu an SIRA GECESİ EKİPLERİ üzerinde olanlar Memleketin Halk oyuncularının giydiklerinin biraz farklı versiyonlarıdır.

Sıra Gecelerinin eski bir çok müzisyenleri, günlük kıyafetleri ile yeri gelince evlerde yeri gelince de sahnede normal günlük kıyafetleri ile çıkmışlardır.
Madem bir SIRA GECESİ ekip olarak farklı giyinecek ise zamanı gelince de, ELMA ve ALMA olayını hatırlatmalı göstermelidir.

Yorumlar (0)
Köşe Yazarlarımız Tümü
Namaz Vakti
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı