Otobüs firmaları hareket için hazırlanıyor

Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüsler, uzun aranın ardından tekrar sefer yapmanın hazırlığı içerisine girdi.

28 Mayıs 2020 12:18
Otobüs firmaları hareket için hazırlanıyor - Haber Olay | Gerçek Haber

İbrahim Halil ASLAN / ÖZEL Haber / Şanlıurfa OLAY

Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan karar doğrultusunda şehirlerarası ulaşıma kısıtlama getirilirken, normalleşme süreci içerisinde bu seferlerin tekrar başlaması bekleniyor. Otobüs firmaları ise, otobüslerin bakımını yaparak hazırda bekliyor.

İçişleri Bakanlığı, 28 Mart 2020 tarihinde bir genelge yayımlayarak şehirlerarası otobüs seferlerinin izinle yapılmasını karara bağlamıştı. Bu karar nedeniyle çok az sayıda kişi il dışına seyahat edebiliyordu. Günlük otobüs yoğunluğunun yaşandığı Şanlıurfa şehirlerarası otobüs terminalinde bu süreç içerisinde otobüs sayısı yok denecek kadar azaldı. Uzun bir aranın ardından Şanlıurfa şehirlerarası otogarı tekrar hareketlenmeye hazırlanıyor.

Tüm hazırlıklarını tamamlayıp hazırda bekleyen otobüs firmaları, seyahat kararının çıkmasını bekliyor. Hijyen ve dezenfekte çalışmalarının yanı sıra araçların bakım onarımını da yapan otobüs firmaları, yolcularını taşımanın heyecanını yaşamak istiyor. Mevsimlik tarım işçilerinin farklı şehirlere gitmesiyle biraz hareketlilik yaşansa da sektörün hala canlanmadığını ifade eden otobüs işletmeleri, az sayıda yolcu taşımanın kendilerine büyük maliyete patladığını söylüyor. Otoban ve gişelerde destek beklediklerini ifade eden otobüs firmaları, kararın alınmasının ardından hareketliliğin başlayacağını belirtiyor.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Birol Özcan da, kararın çıkmasının ardından başlayacak otobüs seferlerinde ikramların kalkabileceğini söyledi. Koronavirüsten öncesi ve sonrası şeklinde hayatın ikiye ayrılacağı her seferinde konuşulurken, bu süreç otobüslerde de devam edecek. Otobüslerde de sosyal mesafenin devam etmesi ve ikramların kaldırılması öngörülüyor.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı