Urfalı kırtasiyeciler dertli: A-101'ler satış yapmasın

Şanlıurfa'da kırtasiye ürünlerine yönelik düzenlenen toplantıda yaşadıkları sorunları aktaran Urfalı kırtasiyeciler, A-101'lerin okul ihtiyaçlarına yönelik satış yapmasını eleştirdi.

Şanlıurfa'da 'Kırtasiye Ürünlerine Yönelik Piyasa Gözetimi ve Denetimi' konulu, çalıştay düzenlendi.
 Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanlığı Toplantı Salonu'nda gerçekleşen toplantıya, kentte birçok kırtasiye üreticisi ve ithalatçısı katıldı.

Çalıştayın başkanlığını yapan Ticaret Denetmeni Ümran Ersoy, Şanlıurfalı kırtasiyecilere ürün alımı ve satımında dikkat edilmesi gereken noktaları aktardı. Özellikle 3 yaş altı çocuklar için risk teşkil edecek ürünlerin satışını yapılmaması gerektiğini vurgulayan Ersoy, önemli açıklamalarda bulundu.
 'SATTIĞINIZ ÜRÜNLERE DİKKAT EDİN'

Ersoy, konuşmasına şöyle devam etti:

"Kırtasiye ürünlerinde, ürün denetimi güvenliğini gerçekleştiriyoruz. Bakanlık olarak tüketicinin kullandığı ürünlerin güvenilir olması bizim açımızdan çok önemli. Özellikle hassas tüketici gruplarında bulunan yaşlar için daha yoğun denetimler yapıyoruz. Kırtasiye ve okul kıyafeti denetimimizi 30 ilde gerçekleştiriyoruz. Şüphe duyulan ürünlerden numune alınarak teste gönderiliyor ve risk teşkil eden ürünler piyasadan kaldırılıyor. Ürünün güvenli olmasından tamamen ithalatçı ve üreticiler sorumlu" ifadelerini kullandı.

Açıklama sonrası sunum yapan Ersoy, kırtasiye ürünlerinde nelere dikkat edileceğini anlattı. Ersoy'un sunumu sonrası sözü alan Urfalı kırtasiyeciler, sektörde yaşanılan sıkıntıları aktardı.
 'A 100 KENDİ İŞİNİ YAPSIN'

Urfalı kırtasiyeciler, ürünlerin denetimi konusunda çok dikkatli olduklarını ve herhangi bir sorun yaşamadıklarını kaydetti. Okul öncesi kırtasiye alışverişinin yapıldığı dönemde A-101 marketlerinin okul ihtiyaçlarına yönelik satış yapmasını eleştiren Ceylan Kırtasiye İşletmecisi Müslüm Arslan, A-101'lerde satışların yasaklanmasını talep etti. Arslan, "Bakanlığımız şuna el atmalı. Kırtasiyeci kitabı kendisi satmalı. Kitapları kırtasiyeciye bir makbuz karşılığında verinler ve kırtasiyeci bu kitapları kendi satıp, bankadan parasını alsın. Yoksa gittikçe kırtasiye sektörü ölüyor. İkici bir konu, maalesef bizim baş edemediğimiz A-100 marketler. Herkesin kendi işini yapması lazım. Biz nasıl başka bir şey satamıyorsak, onların da satmaması lazım. Binlerce kişi bu sektörden ekmek yiyor, yoksa bu sektör kapanacak" sözlerine yer verdi.

Urfalı kırtasiyecinin talebine yanıt veren Ersoy, marketlerde de yoğun olarak denetim yaptıklarını ancak satışı engelleyemeyeceklerini belirtti.

Özlem DİKMEN-BİHA

Düşünceni paylaş

Back to top button