Bölgenin tek farklı  mimarisi can çekiyor!

Mimarisi ve estetiğiyle bölgenin tek farklı eseri olan Arıpınar Cami, son dönemde tavanında meydana gelen çatlaklar ve dökülmeler nedeniyle yıkılma tehlikesi yaşıyor. Cami cemaatinin korkuyla ibadet yaptığı mabet acil restorasyon bekliyor.

Gündem 13 Mayıs 2019 10:23
Bölgenin tek farklı  mimarisi can çekiyor! - Haber Olay | Gerçek Haber

ŞANLIURFA- Birçok tarihi ve kültürel mirası bünyesinde barındıran Şanlıurfa tam bir açık hava müzesi gibi adeta. Ancak bu tarihi ve kültürel mirasın korunmasında, yaşatılmasında ve gelecek nesillere aktarılmasından ne yazık ki, istenilen dikkat ve özen gösterilmiyor. Bunun son örneği ise Karaköprü İlçesi Bahçeli Mahallesine bağlı Arıpınar (Ağviran) Mezrası’nda yer alan Arıpınar Cami.

HÜSEYİN PAŞA ZAMANINDA YAPILMIŞ

Tarihi cami, Osmanlı paşalarından Hüseyin Paşa zamanında yapılmış. Urfa’da Hüseyniye çarşıları gibi birçok tarihi esere kuruculuk yapan Hüseyin Paşa  bu köye, Urfa’da ve bölgede eşi bulunmayan mimari özellikte olan bu camiyi Hicri 1319 yılında yaptırmış. Bu tarz mimari özelliğe ancak Bitlis-Ahlat bölgesinde rastlanıyor. Zamanın ve son dönem Bozova fay hattının meydana getirdiği yıpratmalar camiyi can çekişir hale getirmiş. Cami görevlisi, cami tavanındaki çatlaklardan ve dökülmelerden ötürü korkarak ibadet ettiklerini belirtiyor. Duvarlarının çatladığı, su sızıntılarının gözle görüldüğü cami estetiğiyle hala yıllara meydan okuyor okumasına ancak tarihi mabet acil bir restorasyon bekliyor.

ORİJİNALLİĞİNİ KORUYOR

Zaman içinde birkaç el değiştiren köy, orijinalliğiyle bir benzeri olmayan bu camiye tarihi özelliğinden ötürü şu ana kadar hiçbir şey yapamamış. Cami mahzun, yıkık dökük hali ile son dönemde cami yapımına ağırlık veren belediyelerden, tarihi eserleri restore eden Vakıflar Bölge Müdürlüğünden, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulundan ve turizmle ilgili son yılların en yoğun dönemini yaşayan Şanlıurfa Valiliğinden yardım bekliyor.  

AĞVİRAN HAKKINDA

Ağviran mezrası Atatürk Barajı yıkında yer alıyor. Yağışlar iyi olduğu zaman Atatürk Baraj Gölü’nün suyu mezranın dibine kadar geliyor. Zamanında mezra Hartavizade Hafız Muhammed Selim Efendi'nin oğlu Hüseyin Paşa’ya aitmiş. Yakın zamanda ise Sanatçı Seyyal Taner’in köyü olarak biliniyor. Köyün yaşlıları Seyyal Taner’den Naciye’nin kızı diye bahsediyor.

Mustafa PAYIK-ÖZEL HABER/ŞANLIURFA-BİHA

Yorumlar (0)
Namaz Vakti
İmsak 06:22
Güneş 07:51
Öğle 12:55
İkindi 15:26
Akşam 17:49
Yatsı 19:12
12°
az bulutlu