Kadın cinayetlerinin arkasında neler yatıyor?

11 Aralık 2019 09:12
Kadın cinayetlerinin arkasında neler yatıyor? - Haber Olay | Gerçek Haber

Kadına yönelik şiddetin artmasıyla birlikte ortaya korkunç bilanço ortaya çıktı. Kasım ayında 21 kadın, 5 çocuğun öldürüldüğü ortaya çıktı. Psikologlara göre, kadın cinayetlerinin artması, toplumda kadınların kendine olan güveni kaybetmesine ve toplumdan çekilmesine neden oluyor.

(Faruk DEVECİ-İsmet AĞCA/Şanlıurfa OLAY)

“AİLELER, ÇOCUKLARI KISITLAYARAK GÜVENDE TUTMAYA ÇALIŞIYOR”
Aylık yerel ve ulusal gazetelerden elde edilen verilere göre, Kasım ayında 21 kadın ve 5 çocuk erkek şiddeti sonucu hayatını kaybetti. Hal böyle olunca ebeveynler de çocuklarının başına olay gelmesin diye çocuklarını evde tutarak, onları kısıtlayarak korumaya çalışıyor. Psikolog Reşat Sağlam, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kadın cinayetleri, taciz ve çocuk istirmarlarının artmasıyla birlikte ebeveynlerin çocuklarını korumak için onları kısıtladığını söyleyerek, “artık ciddi güven problemleri ortaya çıkıyor. Ebeveynler, kendi çocuklarını korumak için onları kısıtlıyor, evde vakit geçirmelerini istiyor. Güvensizlik duygusu artıyor. Bu da çocuk ile ebeyn arasında çatışmalara yol açıyor” diye konuştu.

KADIN CİNAYETLERİ, ÖNCEKİ YILA GÖRE ARTTI
Kasım ayında öldürülen kadın ve çocuk sayısı açıklandı. Cinsel istismar ve taciz olaylarının da yer aldığı veriler korkunç bilançoyu gözler önüne serdi. Türkiye genelinde sadec bir ay içerisinde 54 kadına da şiddet uygulandı, 26 kadın taciz edildi. Bu sayı, yıl bazında değerlendirildiğinde ise 11 ayda 556 kadın şiddete maruz kaldı. 2019 yılı, 2018 ile kıyaslandığında yeni yılda kadın cinayetlerinin arttığı gözlemleniyor. Raporlara geçen sayılara göre, 2018'in ilk on bir ayında, 225 kadın ve aralarında bebeklerin de olduğu 16 çocuk öldürüldü. 

“KADININ KENDİNE GÜVENİ AZALIYOR”
Psikolog Reşat Sağlam, Kadın cinayetlerinin artması sonucu, kadınların kendi kabuğuna çekildiği belirterek, sosyal yaşamdan uzaklaştıklarını söyledi. Cezai yaptırımların caydırıcı olmaması sonucu bu tür olayların artışta olduğunu savunan Sağlam, “ne yazık ki kadın cinayetleri, kadına taciz olayları arttı. Bu tür olaylar arttıkça ‘kadınlar, aynı şey benim de başıma gelebilir’ diye düşünüyor ve sosyal yaşamdan uzaklaşıyorlar. Kadınların artık toplumda ciddi bir güven sorunu oluyor. Hal böyle olunca da psikolojileri ciddi anlamda zedeleniyor” dedi.

“KADININ AŞAĞIDA BİR VARLIK OLARAK GÖSTERİLMESİ CİNAYETLERİ TETİKLİYOR”
Kadın cinayetlerinin artmasındaki sebepleri açıklayan psikolog Sağlam, Siyasetçi ve önemli isimlerin televizyon ve gazetelere yaptığı açıklamalarda kadına karşı uygun olmayan bir dil kullandığı belirterek, “siyasiler olsun, diğer önemli bazı isimler ekranlarda kadını aşağıda bir varlıkmış gibi gösteriyor. Bu nedenle kadına artık değer verilmiyor. Bir diğer neden is kadınların cinsel nesne olarak görülmesi, bu bakış açısının yaygınlaşması sonucu da kadın cinayetleri artıyor” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı