Urfa’da ne kadar asgari ücretli var?

03 Aralık 2019 12:01
Urfa’da ne kadar asgari ücretli var? - Haber Olay | Gerçek Haber

Asgari ücret komisyonu, yeni yılda asgari ücreti belirlemek üzere toplandı. Milyonlarca vatandaşın gözünün olduğu bu toplantıda, asgari ücret için ilk teklifler sunuldu. İlk kez işçi sendikaları bir araya gelerek ağız birliği yaptı.

(Faruk DEVECİ-Özel Haber/Şanlıurfa OLAY)

Asgari ücret komisyonu toplanırken, işsizliğin en fazla olduğu Şanlıurfa’da da bu toplantıdan çıkacak karar merakla beklendi. İlk toplantıda asgari ücretin miktarı açıklanmadı ancak ilerleyen zamanlarda düzenlenecek toplantılarda yılsonuna kadar asgari ücretin miktarı netleşmiş olacak. İşsizliğin arttığı Şanlıurfa’da, bir o kadar da asgari ücretle çalışan bulunuyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) il müdürlüğünden alınan verilere göre, Eylül 2019 verilerine göre kentte 161 bin 993 kişi çalışıyor. 2 milyon nüfusa sahip kentte SGK’lı çalışan kişi sayısı bu olurken, bu rakamın ne kadarının asgari ücretle çalıştığı bilinmiyor. Ancak fabrikalarda çalışanların büyük çoğunluğunun asgari ücretle çalıştığı gerçeği göz önünde bulundurulduğunda çalışanların büyük çoğunluğunun asgari ücretle çalıştığı ortaya çıkıyor. Durum bu olurken, asgari ücret görüşmeleri kentte büyük heyecana yol açtı. Binlerce kişinin gözü kulağı yılsonuna doğru açıklanacak olan asgari ücret rakamına çevrildi.

Yorumlar (0)
Köşe Yazarlarımız Tümü
Namaz Vakti
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı