“Göbeklitepe giriş fiyatlarını bakanlık belirliyor”

03 Aralık 2019 09:33
“Göbeklitepe giriş fiyatlarını bakanlık belirliyor” - Haber Olay | Gerçek Haber

12 bin yıllık tarihi gün yüzüne çıkaran Göbeklitepe’nin giriş ücretleri ziyaretçilerin tepkisine neden olurken, bu fiyatların aşağı çekilmesi ise tamamen Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kararına bağlı. Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, belediyenin fiyatlara müdahale edemediğini söyledi.

(İbrahim Halil ASLAN-Faruk DEVECİ-Özel Haber/Şanlıurfa OLAY)

Şanlıurfalı veya il dışından Şanlıurfa’ya gelip, Göbeklitepe’ye giden ziyaretçiler, giriş ücretlerinin yüksek oluşundan şikayet ediyor. Fiyatların aşağıya çekilmesi için defalarca müracaatlar yapıldı ancak bir sonuç alınamadı. İlk başlarda sorumluluğu Haliliye Belediyesinde olduğu görüşü savunulurken, Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Göbeklitepe’nin giriş ücretleri, tamamen Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın aldığı kararla alakalı bir durum, bizim yetkimizde olan bir şey değil. Ücretlerin aşağıya çekilmesi için girişimlerimiz oldu ancak bakanlık bu fiyatı belirlediği için bir şey yapamıyoruz. Ücretlerin yüksek olmasından kaynaklı bize de çok şikayet geliyor ancak bakanlığın kararına saygı duymak zorundayız” dedi.

ÜCRET YÜKSEK OLMAYINCA GERİ DÖNÜYORLAR

2019 yılının Göbeklitepe yılı ilan edilmesinin ardından kente gelen turistlerin neredeyse tamamı Göbeklitepe’yi ziyaret etmek istiyor. Ancak giriş ücretlerinin yüksek olduğunu gören turistler, tarihi alana girmekten vazgeçiyor. Şanlıurfalıların da büyük bir kısmı bile henüz Göbeklitepe’yi ziyaret etmemişken, bunun en büyük sebebi olarak da fiyatlar gösteriliyor. Vatandaşlar fiyatların yüksek oluşundan şikayet ederken, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu yönde alacağı karar merak ediliyor.

BOZUK YOL YAPILACAK MI?

Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, Göbeklitepe’ye giden yolun bozuk olmasını da değerlendirdi. Canpolat, yolun da büyükşehir ve bakanlığın yetkisinde olduğunu belirterek, yola hrhangi bir müdahalede bulunamadıklarını söyledi. Sit alanlarında bakanlık kararıyla çalışma yapıldığını vurgulayan Canpolat, “Göbeklitepe’nin yolu da sit alanı olduğu için turizm yolu olduğu için işlem tamemen büyükşehir ile bakanlığın yetkisindedir. Bütün çalışmaların ilgili kurum gözetiminde yapılması gerekiyor. Sit alanı olarak ilan edilen bölgede en ufak bir çalışma yapılacağı zaman ilgili kurumdan izin alınması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı