Hürriyet yazarı Göbeklitepe’ye hayran kaldı

02 Aralık 2019 12:51
Hürriyet yazarı Göbeklitepe’ye hayran kaldı - Haber Olay | Gerçek Haber

Hürriyet gazetesi çocuk yazarı Ömür Kurt, ziyaret ettiği Göbeklitepe’ye hayran kaldı. Göbeklitepe için “dünya tarihini değiştirecek nitelikte” ifadesini kullanan Kurt, herkesin gelip Göbeklitepe’yi görmesini istedi.

(İbrahim Halil ASLAN/Şanlıurfa OLAY)

Hürriyet Gazetesi yazarı Ömür Kurt, bir seminer için geldiği Şanlıurfa’da Göbeklitepe’yi ziyaret etti. Göbeklitepe’nin geçmişini takipçileriyle paylaşan Kurt, “Göbeklitepe’deyiz, bütün dünyanın gözü burada. Çünkü insanlığın en eski kanıtları burada ortaya çıkarıldı. Öyle bereketli topraklardayız ki, hepimiz yaşadığımız ülkeye gözbebeğimiz gibi bakmalıyız” dedi.

Göbeklitepe’nin önemine vurgu yapan Kurt, tarihi kalıntının özelliklerini de paylaşarak, şu ifadeleri kullandı: “Göbeklitepe’de uzay ve yıldızlarla ilgili simgeler, enerji alanları, dinlerin kökenleri, erkeklik ve kadınlık simgeleri, hayvanlar ve hatta çok özel taşlar var. Mutlaka görülmeli, biz çok etkilendik. İyi ki bu topraklarda, bu ülkede yaşıyoruz. Ve bu tarihi alanları gezdikçe, neden herkesin gözünün topraklarımızda olduğunu olduğunu düşünüyoruz. Büyüleyici… Yolu düşen mutlaka gelip görmeli, anlamalı.”

Göbeklitepe’de çektiği fotoprafı takipçileriyle paylaşan Kurt, Göbeklitepe’nin bekçisi ve arazinin ilk sahibi olan Mahmut Yıldız’ı da yanına alarak bilgi aldı. Karahan Tepe’de devam eden kazı çalışmalarından da bahseden Kurt, Şanlıurfa’nın tarih anlamında önemli bir potansiyele sahip olduğunu ifade etti. Anadolu’da yaşamaktan onur duyduğunu belirten Kurt, “Yanımda, Göbeklitepe’deki ilk kalıntıları bulan Mahmut Yıldız var. Göbeklitepe arazisi onunmuş. Toprakta bir taş parçası fark etmiş ve sonra arazisini devlete vermiş. Göbeklitepe, dünya tarihinin dönüm noktası, yerli ve yabancı binlerce insan bu tarihi alanı ziyaret ediyor. Burası dinlerin ilk çıktığı yer. Pek çok dini ritüelin ilkleri burada gerçekleşmiş. Bu buluş, dünya tarihini değiştirecek nitelikte. Üstelik Göbeklitepe’nin civarında da yeni kazılar başlamış ve tarihi ve tarihi çok daha eskiye giden buluntulardan söz ediliyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti
İmsak 06:22
Güneş 07:51
Öğle 12:55
İkindi 15:26
Akşam 17:49
Yatsı 19:12
12°
az bulutlu