Kartınızı ATM’ye yerleştirirken bir kez daha düşünün

ATM’lere yerleştirilen cihazlar tehlike saçıyor. Kart bilgileriniz kötü amaçlı kişiler tarafından kopyalanabiliyor. Peki, ATM’de işlem yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

08 Kasım 2019 18:11
Kartınızı ATM’ye yerleştirirken bir kez daha düşünün - Haber Olay | Gerçek Haber

Yılda ortalama 100 bin kişi banka ya da kredi kartı yüzünden mağdur oluyor. Bu kişilerin büyük kısmı 60 yaşın üzerinde. Bankaların, müşterilerin bankacılık işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirmesi için kullandığı ATM’lere dolandırıcılar tarafından kötü amaçlı cihazlar yerleştiriliyor. ATM’ye yerleştirilen cihazlar içerisinde bulunan kameralar müşterinin şifresini ve banka bilgilerini çekerek bunları içerisinde bulunan hafıza kartına kaydediyor. Müşteriler açısından fark edilmesi güç olan cihazlar büyük tehlike arz ediyor.

Sosyal medyada dolaşan ve emniyet güçleri tarafından çekildiği iddia edilen görüntüde dolandırıcıların kartları kopyalamak için nasıl bir düzenek kurdukları ortaya çıkıyor.

NASIL YAPIYORLAR?

ATM’de bulunan klavyenin üst kısmına yerleştirilen aparatta kamera bulunuyor ve bununla kart sahibinin şifresini öğreniliyor. Kart yerleştirme kısmına orijinalinden farksız bir aparat eklenerek içerisinde bulunan kamera ve hafıza kartıyla kart bilgilerini kayıt altına alıyorlar.

NE YAPMALI?

ATM’de işlem esnasında şifre yazarken diğer elinizle etrafını kapatabilirsiniz. İşleminizi gerçekleştirirken kart koyma yerindeki parçayı kontrol ederek kendinize doğru çekin, başka bir parça varsa yerinden çıkacaktır. Böyle durumlarda hemen bankanızı arayarak kartınızla ilgili işlemleri yapın ve emniyet birimlerine haber verin. 

BİHA

 

 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti
İmsak 06:22
Güneş 07:51
Öğle 12:55
İkindi 15:26
Akşam 17:49
Yatsı 19:12
12°
az bulutlu