“Hiçbir ilde böyle bir uygulama yok, Urfa’da var”

08 Kasım 2019 14:44
“Hiçbir ilde böyle bir uygulama yok, Urfa’da var” - Haber Olay | Gerçek Haber

Şanlıurfa Tabip Odası, 'Barış Pınarı Harekatı' sürecinde sağlık çalışanlarına yönelik başlatılan ''İzin ve tayinlerin askıya alınması uygulaması''na son verilmesini talep ediyor.

(Faruk DEVECİ/Şanlıurfa OLAY)

Söz konusu uygulamaya son verilmesi için Genel Sekreter Uzm.Dr.Osman Yüksekyayla ile birlikte Vali Yardımcısı Osman Aydoğan'ı makamında ziyaret eden Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Uzm.Dr.Ömer Melik, şu açıklamayı yaptı:

''Sınırımızda devam eden çatışmalı süreç sebebiyle 50 gündür sağlık çalışanlarının izin ve tayinleri askıya alınmıştır.  Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü, Valiliğin 'inisiyatife göre izinler açılabilir' kararına rağmen izin ve tayin kısıtlamasını devam ettirmektedir.

Bu konuda defalarca müdürlük yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerde izinlerin açılmasını ileri ucu belirsiz bir tarihe ötelenmekte sağlık emekçileri mağdur edilmekte ve hak kayıplarına neden olmaktadır.

Türkiye’nin hiçbir ilinde böyle bir uygulama olmadığı gibi, benzer çatışmalı süreçler çevre illerimizde olmasına rağmen izin ve tayin kısıtlaması sadece Şanlıurfa’da uygulanmaktadır.

'ÖZVERİYE HER ZAMAN HAZIRIZ'
Böylesi olağanüstü durumlarda hekimler gereken özveriyi her zaman göstermiş, bundan sonra da göstermeye devam edecektir. Gereken tedbirleri alıp yeterli nöbetçi ve icapçı hekim listeleri hazırlamak yerine sadece Şanlıurfa'da tüm izinleri kaldırmak keyfi ve kolaycılıktır. Vali yardımcısı Sayın Osman Aydoğan'a mevcut durumun bir an önce sonlandırılması gerektiğini anlattık. Bu konuda kendilerine de bir çok bireysel başvurunun olduğunu söyledi, hekimlerin bu talebini Vali Beyle görüşeceklerini ve değerlendireceklerini belirtti. Dileriz İl Sağlık Müdürlüğü en kısa sürede izin ve tayin kısıtlamasını kaldırır ve bu mağduriyetlere son verir.''

Yorumlar (0)
Namaz Vakti
İmsak 06:22
Güneş 07:51
Öğle 12:55
İkindi 15:26
Akşam 17:49
Yatsı 19:12
12°
az bulutlu