Ünlü şef: "Göbeklitepe’de et ateşte pişiriliyordu"

Ünlü Şef ve Mutfak Araştırmacısı Ömür Akkor, katıldığı programda yaptığı açıklamada, “Göbeklitepe’de et ateşte pişiriliyordu” dedi.

08 Kasım 2019 13:58
Ünlü şef: "Göbeklitepe’de et ateşte pişiriliyordu" - Haber Olay | Gerçek Haber

Göbeklitepe, Şanlıurfa’nın ve Türkiye’nin en önemli tarihi noktalarından biri konumunda. Bölge ile ilgili olarak her geçen gün yeni bilgiler ortaya çıkarken, ünlü Şef ve Mutfak Araştırmacısı Ömür Akkor ilginç bir açıklama yaptı.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) tarafından düzenlenen ‘Sektör Eşleşmeleri’ programına katılan Akkor, Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesinde bulunan Göbeklitepe’ye değindi.

Akkor, insanların inanç nedeniyle eti ateşte pişirmeye karar verdiklerini söyledi. Göbeklitepe'nin insanlığın kaderinin değiştiği bir yer olduğunu ifade eden Akkor, “Tabi ilginç yemek ritüelleri vardı bir kere. Göbeklitepe bir vadiden çıkıyorsunuz, o zaman vadinin tamamı avcılar tarafından hazırlanmış tuzaklarla kaplı. Burada avcılar ceylan avlıyorlar ve ceylanları götürüp tapınakta kesiyorlar. Bunları daha sonra orada değerlendirip yiyorlar. Ateşin üstünde et pişirme fikri var. Göbeklitepe'de insanlar ateşe eti koyarken kafalarında amaç aslında çok daha iyisini, çok daha lezzetlisini yemek değil, yukarı çıkan dumanla tanrının aşağıya ineceğini düşünmesi ve beraber yemek yiyeceklerine inanması. Aslında bir inanç nedeniyle yemek pişirmeye karar veriyorlar” diye konuştu.

BİHA

Yorumlar (0)
Namaz Vakti
İmsak 06:22
Güneş 07:51
Öğle 12:55
İkindi 15:26
Akşam 17:49
Yatsı 19:12
12°
az bulutlu