Urfa Bediüzzaman Mezarlığında Rant İddiası!

Şanlıurfa’da bir vatandaş özellikle Bediüzzaman Mezarlığı’nda şahıslara ait aile mezar yerlerinin para karşılığı illegal yollardan başka kimselere satılarak rant elde edildiğini iddia etti.

19 Ekim 2019 11:46
Urfa Bediüzzaman Mezarlığında Rant İddiası! - Haber Olay | Gerçek Haber

Urfa Haber’e açıklamalarda bulunan Eyüp Gültekin isimli vatandaş, Şanlıurfa merkezde yer alan tarihi ve kadim Bediüzzaman kabristanlığında, bazı kimselere mezar yerlerinin usulsüz şekilde satıldığı, satılan bu mezarların çoğunda defin yapılmadığını, hayali isimler yazıldığını söyledi.
Eyüp Gültekin isimli vatandaş, Bediüzzaman Aile Mezarlığında bulunan yakınlarına ait mezarların hemen yanında ve mezarlık içerisinde başka yerlerde de tespit ettiğini söylediği içi boş para karşılığında yasal olmayan şekilde satılan mezarların fotoğraflarını Urfa Haber ile paylaştı.

 


Gültekin, konu ile ilgili Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ne dilekçe ile başvurduğunu ancak, kendisine bir cevap verilmediğini, söz konusu rantın milyon lira seviyesinde olduğunu iddia etti.
Gültekin yaptığı açıklamada:
“Amcam Osman Avni GÜLTEKİN 2009 yılında vefat etti. Halam Saadet GERGERLİ 2013 yılında vefat etti. Babam Ahmet Şemsettin GÜLTEKİN 2015 yılında vefat etti. Babamın vefatından sonra çekilmiş olan size sunduğum 2 resimden de anlaşılacağı gibi Babam ve Amcamın ayaklarının dibinde daha önceden mezar bulunmamakta. Ama resimlerde göründüğü üzere 14.10.2000 ölüm tarihli mezarlıkta 5 adet mezar bulunmakta bu 5 adet mezar ve resimlerde olduğu gibi Bediüzzaman Mezarlığı içerisinde, içinde DEFİN bulunmayan hayali mezarlar bulunmaktadır yetkililerce bu olaya göz yumulmaktadır.
            
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanı İmam Katı ile irtibat kurdum, bana tatmin edici bilgi vermekten imtina etti. Daha sonra WhatsApp dan bana bilgiler gönderdi. Ancak.; göndermiş olduğu bilgi ve belgelere göre 3 adet defin belgesi bulunmakta. Ancak belgelerin fotokopisini istediğimde vermedi. Yaptığım araştırma ve incelemede, diğer mezarların içleri boş defin kâğıtlarının olmadığını öğrendim.  

 


 
Çünkü herkes tarafından bilindiği üzere Büyükşehir Belediyesinin belirlemiş olduğu Kepirli mezarlığının şehre olan uzaklığı ve mezar yerlerinin hatırı sayılır parayla satılmasından dolayı. Bediüzzaman mezarlığındaki boş mezar yerleri de yetkililer tarafından daha önceden mezarlık içerisinde mezar yerleri olmayan insan ve ailelere yüksek bedellerden satılmakta.  Ve bu şekilde de bu güne kadar milyonluk haksız kazanç elde edildiğini düşünüyorum
 
Bundan dolayı Bediüzzaman aile mezarlığında mezarlık kütüğünde daha önceden kaydı olmayan ve içi boş olan mezarların (gece kondu mezarların) Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılarak kaldırılması istiyorum Bu konuda belediyeye dilekçe ile, 24 Eylül 2019 tarihinde müracaat ettim. Dilekçemde, tarafıma 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamın da yapılan işlemler hakkında bilgi verilmesini istedim.  Halen bu konuda bir geri dönüş bilgi veren olmadı. Büyükşehir Belediye yetkilileri bahse konu verdiğim dilekçemde, Bediüzzaman mezarlığındaki yapılan usulsüzlüklerle ilgili dilekçemin ekindeki resimlerde de ayrıntılı görünmektedir. Konunun Büyükşehir Belediye Meclisinde görüşülerek karara bağlanması hususunu istiyorum. İddia ettiğim gibi ortada rant ve haksız yer temini varsa ortaya çıkarılmasını sorumlular hakkında yasal işlem yapılmasını istiyorum.” Dedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti
İmsak 06:22
Güneş 07:51
Öğle 12:55
İkindi 15:26
Akşam 17:49
Yatsı 19:12
12°
az bulutlu