Urfa’nın kültürel mirası: Mehmet Fethi Göktepe

11 Ekim 2019 14:52
Urfa’nın kültürel mirası: Mehmet Fethi Göktepe - Haber Olay | Gerçek Haber

Şanlıurfa’nın yetiştirmiş olduğu ender insanlardan, Urfa'nın kültürel mirası, Mehmet Fethi Göktepe adeta bilgisiyle, birikimiyle ve kent geçmişiyle tarihe ışık tutuyor.

(Haber: İsmet AĞCA)

Şanlıurfa geçmişten günümüze kadar birçok önemli şahsı bünyesinde yetiştirmiş ve topluma kazandırmıştır. Mehmet Fethi Göktepe’de topluma kazanımları olan şahıslardan biri.

1954 yılında Şanlıurfa’da doğan ve İskân Müdürlüğü’nden emekli olan Mehmet Fethi Göktepe Mençek Hanı’nda Mehmet Fethi Göktepe Kültür Evi’ni işletiyor. Kendi imkânlarıyla açmış olduğu kültür evinde Şanlıurfa’yı, Şanlıurfa’nın değerlerini tanıtmak amacıyla haftanın her gününde çalışma yapıyor.

YERLİ VE YABANCI TURİSTLERE ŞANLIURFA’YI ANLATIYOR

Mehmet Fethi Göktepe Kültür Evi ise ziyaretçilerine adeta bir kültür ve tarih ziyafeti sunuyor. Kültür evinde kent tarihi ile ilgili kitap, CD, DVD, karikatür, Urfalı önemli insanların yaşantıları ile ilgili kitap, belgeler bulabilmek mümkün oluyor. Şanlıurfa’ya âşık olduğunu dile getiren Mehmet Fethi Göktepe kültür evinde gelen yerli ve yabancı turistlere Şanlıurfa’yı, Şanlıurfa’nı önemli şahsiyetlerini ve değerlerini anlatıyor.  Kentteki bir kamu kurumundan emekli olan Göktepe, tarihi Balıklıgöl Yerleşkesi yakınlarında babasından kalan 20 metrekarelik dükkânda, küçük yaşlardan itibaren toplamaya başladığı eski eşyaları sergiliyor.

TEZ KONUSU İÇİN GELENLERİN SAYISI DA FAZLA

Çevrede bulunan esnaflarda Mehmet Fethi Göktepe’nin daimi ziyaretçileri arasında… Çevredeki esnaf çıraklar kültür evinden ücretsiz kitaplar alarak okuyor, bitirdikleri kitapları yerine bırakıyor, başka kitaplar alıyor. Öte yandan Mehmet Fethi Göktepe Kültür Evi’ne gelen yerli ve yabancı turistler kent tarihi hakkında da önemli bilgileri sohbet eşliğinde dinleme imkânı da buluyorlar. Kültür evine gelenler sadece yerli ve yabancı turistlerle de sınırlı kalmıyor. Yerli ve yabancı birçok öğrenci tez konusu için Fethi Göktepe’nin kapısını çalıyor. Fotoğraf makinesinden saate, tespihten radyoya kadar birçok farklı eşyanın yer aldığı dükkânı, yerli ve yabancı turistler de ziyaret ediyor.

ÇAY EŞLİĞİNDE TARİH SOHBETİ

Mehmet Fethi Göktepe Kültür Evi’ne gelip Şanlıurfa kültürünü, değerlerini ve tarihini konuşurken yapılan çay ikramı eşliğinde tarihi ve kültürel konuları konuşmak ve sohbet etmek birazda olsa sizi güncel hayattan uzaklaştırmaya yetiyor. Bunun yanında Mehmet Fethi Göktepe Kültür Evi’nde Göktepe’nin kendi eliyle çizdiği sanat harikası yağlı boya tablolarını ve karakalem çizimlerini de görmek mümkün oluyor.

“HALKA VE HAKK'A HİZMET ETMEYE DEVAM EDECEĞİM”

Halka ve hakka hizmet etmek istediğini ifade eden Mehmet Fethi Göktepe, “Yıllardır biriktirdiğim malzemeleri buraya taşıdım. Yaklaşık 80 yıllık, belki de daha eski 200'ün üzerinde duvar halısı var. Akik, kehribar, Oltu taşından yapılmış 80 farklı çeşitten oluşan tespih koleksiyonum, tarihi eşya koleksiyonlarım var. En eski eserlerden biri Çanakkale Savaşı'ndan kalma bir süngü. Bunun yanında 60 yıllık bir ney var. Ama bütün bunları burada sergilemek artık mümkün değil. Bir de çalınma tehlikesi var. Bize bu konuda yardım edecek belediyeler ve vakıflardan yardım talep ediyorum. Allah ömür verdiği müddetçe halka ve Hakk'a hizmet etmeye devam edeceğim. Bu işlerle uğraşan insanlara yardımcı olunsun istiyorum” dedi.

“EMEKLİLİĞİMİ KAHVE KÖŞELERİNDE, SOKAKLARDA VEYA PARKLARDA GEÇİRMİYORUM”

Göktepe kahve köşelerinde emeklilik geçirmek yerine bu şekilde Şanlıurfa’ya daha faydalı olacağını ifade ederek şöyle devam etti:

“Emekliliğimi kahve köşelerinde, sokaklarda veya parklarda geçirmiyorum. Hem kendi açımdan hem de halkım açısından faydalı oluyorum. Kentin tanıtımı açısından böyle bir yer açmayı düşündüm. Çok da iyi etmişim, güzel zaman geçiriyoruz. Öğrenciler, öğretmenler, şair ve yazarlar da buraya geliyor. Gayemiz Şanlıurfa'ya hizmet. Diğer emekli arkadaşlarımız da kahve köşelerini dolduracaklarına gelsinler, burada çay içip, kitap okusunlar. Beraber oturalım, bilmediklerimizi tartışalım. Kentimizi daha iyi yerlere getirebilmek için neler yapabiliriz görüşelim.”

 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı