İşte Erdoğan’a iletilen Şanlıurfa’nın sorunları

09 Ekim 2019 09:09
İşte Erdoğan’a iletilen Şanlıurfa’nın sorunları - Haber Olay | Gerçek Haber

Ak Parti Şanlıurfa milletvekilleri tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Şanlıurfa’nın bazı sorunları iletildi.

(Haber: Mutlu GÜNEŞ)

Ak Parti Şanlıurfa Milletvekilleri ve MKYK Üyesi Vildan Polat, geçtiğimiz hafta sonu Kızılcahamam‘da yapılan AK Parti 29. İstişare değerlendirme toplantısı sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘la bir araya gelerek ilimizin çözüm bekleyen bazı sorunlarını iletti.

Ak Parti‘nin resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan‘a iletilen konular şöyle sıralandı:

1- 3 Nisan 1977'de temeli atılan GAP‘ın Şanlıurfa ve Bölge için hayati önem taşıdığı, bölgedeki tarımsal alanların sulamaya açılmasıyla bölgenin iktisaden geliştiği, tarıma dayalı sanayi tesislerinin kurulduğu, bölge insanının refahının arttığı, bu sayede Güneydoğu Anadolu Bölgesi‘nin adeta sigortası haline geldiği, Şanlurfa‘da 4 milyon dekar arazinin daha sulamaya açılması gerektiği, Hilvan, Siverek ve Viranşehir ilçelerini kapsayan 1 milyon 580 bin dekarlık alanın muhakkak  sulamaya açılması gerektiği vurgulanmıştır.

2- Şanlıurfa‘da 2019-2020 Eğitim-Öğretim döneminde 683 bin öğrencinin dersbaşı yaptığı yüzde 4,2 doğurganlık oranıyla her yıl yaklaşık 60 bin civarında öğrencinin okula başladığı, bundan dolayı sağlıklı bir eğitimin yapılabilmesi için her yıl 1500-2000 arasında dersliğin ilimizde yapılması gerektiği ve halen 3 bin 822 derslikle 2017 öğretmene ihtiyaç duyulduğu ifade edildi.

3- Tarım kenti olan Şanlıurfa‘da 2019 üretim sezonunda çiftçilerimizin çok düşük seviyede verim almaları, fiyatların istikrarsız ve üretim maliyetlerinin çok yüksek olmasından dolayı çiftçilerimizin desteklenmesi gerektiği, ayrıca Sulama Birlikleri sahasında üretim yapan çiftçilerimizin enerji maliyetlerinin çok yüksek olduğu, birlikler arasındaki fiyat farklılıklarının aşağıya çekilmesi gerektiği anlatıldı.

4- Şanlıurfa‘nın sağlık sorunlarını, Doktor ve Hastane ihtiyaçlarını Cumhurbaşkanımıza arz ettik''

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yapılan görüşmede; Şanlıurfa Ak Parti Milletvekilleri Mehmet Ali Cevheri, Halil Özşavlı, Gülender Açanal, Ahmet Akay, Halil Özcan ve AK Parti MKYK Üyesi Vildan Polat hazır bulundu.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti
İmsak 06:22
Güneş 07:51
Öğle 12:55
İkindi 15:26
Akşam 17:49
Yatsı 19:12
12°
az bulutlu