Tugay Taşınmalı mı, Taşınmamalı mı?

Her gelen belediye başkanı döneminde seçim vaatleri içerisinde yer alan Tugay alanın şehir dışına taşınması, hala belirsizliğini koruyor. Şehir Plancıları Odası, taşınma durumu ile çekincelerini açıkladı.

Güncel Özel Haber Röportaj Şanlıurfa 24 Eylül 2021 10:34
Tugay Taşınmalı mı, Taşınmamalı mı? - Haber Olay | Gerçek Haber

Şanlıurfa Şehir Plancıları Oda Başkanı Mehmet Selim Açar, 300 Evler, Eski ŞUSKİ binası, Kaşmer bölgesi, Köy Hizmetlerinin bulunduğu bölgelerin Bakanlık Kurulu kararıyla kentsel dönüşüm ve gelişim bölgesi olarak ilan edilip şehrin çöküntü bölgelerinin kentsel dönüşümün sağlanması için kullanılması gereken alanlar olduğuna dikkat çekti.

TUGAYIN TAŞINMASI

Normal şartlarda altında tugayın bu zamana kadar taşınması gerektiğini belirten Açar, şöyle konuştu:”Askeri bölgenin şehrin dışına çıkarılması gerekiyor; ama şehircilik açısından baktığımızda getirilen plan ve karalarına baktığımızda biz burada yine çekincelerimizi paylaşmaktan geri kalmayalım: Şuan ki yeşil haliyle kalması bizim en büyük temennimiz. İçinde kamu kurumları yükseliyor, kamu kurumları yük getirici değildir. Herhangi bir sıkıntı görmüyoruz; ama diğer taraftan taşındığı zaman yerine ne getirileceği konusunda ilgili meslek odaları ve sivil kuruluşlar beraber ortak bir yapı çıkartılması noktasında fikir beyan etmemiz gerekiyor.”

FAKIBABA DÖNEMİNDEN BERİ OTOPARK YAPILDIĞINI GÖRMEDİK !

Kentin değerli arazilerinin kanunlarda kullanma şekillerinin belli olduğunun altını çizen Açar, şunları söyledi:”Kanunen bu zaten kanun, bunu başka bir bölgesel kullanamayız. Diğer taraftan baktığımızda böyle bir handikap var, oto park için aynısı söz konusu ota park için toplanan paraların kamulaştırması için toplan paranın ortada olmadığını görüyorum. Bu durum Fakıbaba döneminden beri süre gelen bir durum. Normalde otopark yönetmenliği gereği otopark kesintileri, cezalarını sadece otopark yapımı için bölge otopark için kamulaştırma yapılıp halkımız kullanımına sunulması gerekiyor. Bu konuda Fakıbaba döneminden gelen hiçbir yönetim herhangi bir bölge oto park yaptığına şahit olmadık, otopark için toplana paralara bakıyoruz ortada bunu da görmüyoruz.”

HANDİKAPLAR ORTADAN KALDIRILMALI

Belediyenin kentsel dönüşüm alanlarını halka açması gerektiğini belirten Açar,”Bu nedenlerden dolayı kentsel dönüşüm olması gereken paralarında bu şekilde kalacak mı yoksa bunlarda yine buharlaşacak mı handikapları ortadan kaldırmamız gerekiyor. Bu noktada büyükşehir belediyemize kentsel dönüşümle ilgili projelerini halka açması gerekiyor. Aksi takdirde mirasyedi evrak gibi bunları satıp ne yapacağı belli olmayan durumla karşı karşıya kalması kendi kendini güzel kullanılması durumunda biz tedirgin ediyor. Bunu da halkımızla paylaşmaktan fayda görüyoruz.”diye konuştu.Yorumlar (0)
Köşe Yazarlarımız Tümü
Namaz Vakti
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı