Şanlıurfa devasa iller ile yarışıyor

Türkiye’nin en önemli tarım – hayvancılık merkezilerinden olan Şanlıurfa hayvancılık alanında da söz sahibi iller arasında yer alıyor.

15 Eylül 2021 12:43
Şanlıurfa devasa iller ile yarışıyor - Haber Olay | Gerçek Haber

Türkiye’nin en önemli tarım – hayvancılık merkezilerinden olan Şanlıurfa hayvancılık alanında da söz sahibi iller arasında yer alıyor.

Türkiye ekonomisinin temelini oluşturan tarım ve hayvancılık sektörü her geçen gün daha da önem kazanıyor. Geniş tarım arazileri ve meraların olduğu iller bu sektörde söz sahibi olmaya devam ederek önemini daha arttırıyor. Bu illerden biri de Şanlıurfa olarak öne çıkıyor. Büyük ve küçükbaş hayvancılıkta da ülkede söz sahibi olan Şanlıurfa ekonomiye bu alanda önemli katkı sunuyor.
 

Devasa iller ile yarışıyor


Tahıl ürünleri, pamuk, fıstık gibi stratejik ürünler başta olmak üzere tarım sektöründe önemli noktada bulunan Şanlıurfa hayvancılık sektöründe de söz sahibi olmaya devam ediyor. Özellikle küçükbaş hayvan sayısı bakımından Doğu Anadolu’nun yükünü sırtlayan Hakkari, Van ve Ağrı, İç Anadolu’nun Ankara ve Konya gibi illeri ile yarışan Şanlıurfa, ekonomiye değer katmaya devam ediyor.

Şanlıurfa İl Tarım Müdürlüğünden edinilen bilgilere göre Şanlıurfa, 344 bin büyükbaş, 2 milyon 500 bin küçükbaş hayvan varlığına sahip bir il olarak öne çıkıyor. Şanlıurfa, bu sayı ile küçükbaş hayvan varlığı olarak Türkiye’de 3. Sırada yer alıyor. Hayvancılık anlamında Şanlıurfa’nın bir diğer bir yönü de Arap atı yetiştiriciliği ki ülkedeki Arap atı yetiştiriciliğinin yüzde 65’i Şanlıurfa’da yapılıyor.
 

Tesislerde balık üretimi yapılıyor


Şanlıurfa ayrıca Fırat Nehri’nin bulunduğu ve baraj gölü havzası ile Su Ürünleri yetiştiriciliği açısından da öne çıkan bir ildir. 7000 tonun üzerinde yıllık alabalık üretimi ile  Türkiye’de 3. Sırada. Geçen yıl itibariyle DSİ tarafından Şanlıurfa İl Müdürlüğüne devredilmiş olan bir balık üretim tesisi de söz konusudur. Bu üretim tesisinde de devrinin ilk yılında 17 milyonun üzerinde bir balık üretimi gerçekleşti. Aynı zamanda 16 ile yetiştirilen yavru balıkların ulaştırılması da burada yapıldı.

Yorumlar (0)
Köşe Yazarlarımız Tümü
Namaz Vakti
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı