Suruç için adalet arayışı 6. Yılında

Şanlıurfa Barosu tarafından Suruç Katliamı’nın 6’ncı yıldönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, “Suruç için adalet arayışı 6.yılında. Suruç’u unutma, unutturma…” ifadelerine yer verildi.

21 Temmuz 2021 14:09
Suruç için adalet arayışı 6. Yılında - Haber Olay | Gerçek Haber

Baro tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Kobani’nin yeniden inşası için ülkenin dört bir yanından bir araya gelen 33 düş yolcusunun Suruç’ta katledilmesinin 6. yılındayız.

Bugüne kadar devam eden yargılama sürecinde gerçek failler ortaya çıkartılmış değildir. Gerçek faillerin ortaya çıkartılması için etkin bir soruşturma yürütülmemiş, eksikliklerine rağmen kovuşturmaya dönüştürülmüştür.Kovuşturma safahatında müştekilerin,  sanığın mahkeme salonuna getirilmesi, dönemin başbakanı olan Ahmet Davutoğlu’nun tanık olarak dinlenmesi talebi gibi birçok talep her seferinde reddedilmiştir.

Bu katliamda sorumluluğu bulunan, önlenebilir bir saldırının gerçekleşmesinde ihmali bulunan herkesin yargılanması gerekirken bu mümkün olmamış ve adalet beklentileri sonuçsuz kalmıştır.

Ülkemizde  ağır ve ciddi hak ihlallerinin devam etmesinin öncelik nedeni cezasızlık politikasıdır. Şanlıurfa Barosu olarak Suruç için adalet herkes için adalet demeye, cezasızlıkla mücadele ve incinen adalet duygusunun onarımı için bu davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (0)
Köşe Yazarlarımız Tümü
Namaz Vakti
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı