Diyarbakır’ın varsa Urfa’nın Tat Karpuzu var

GAP Tarım Gündem 01 Ekim 2019 10:39
Diyarbakır’ın varsa Urfa’nın Tat Karpuzu var - Haber Olay | Gerçek Haber

Şanlıurfa’da Hilvan ve Bozova ilçelerinde ekilen tat karpuzu tezgâhlardaki yerini almaya başladı. Kabağa benzeyen dış görüntüsüyle türlerinden ayrılan Urfa Tat Karpuzu tadıyla ise deneyenleri kendisine hayran bırakıyor.

(Haber: Mutlu GÜNEŞ)Foto:Burhan Akar

Şanlıurfa’nın ağırlıklı olarak Bozova ve Hilvan ilçelerinde üretilen tat karpuzu bolluğundan dolayı her yıl karpuz festivali de yapılırdı. Yaklaşık 28 yıldır büyük ölçüde üretimden kalkan tat karpuzu GAP tarımsal araştırma enstitüsünce koruma altına alınarak deneme ekimi yapıldı ve yaygınlaşmaya başladı.

Ekimi yapılan ve kente ait olan Şanlıurfa Tat Karpuzu tezgâhlardaki yerini almaya başladı. Görüntüsüyle kabağı andıran Şanlıurfa Tat Karpuzu tadıyla ise damaklarda eşsiz bir lezzet bırakıyor. Fotoğraf sanatçısı Burhan Akar, Şanlıurfa Tat Karpuzu ile ilgili kendi sosyal medya hesabında paylaşım yaptı.

İşte Akar’ın o paylaşımı:

“Bugün bir olaya şahit oldum. Adam köşe başındaki karpuz sergisinin önünde arabadan indi, irice bir karpuz kaldırıp bunu tart dedi. Arabada bekleyen hanımı olsa gerek oradan seslendi: "Mustafa, Mustafa daha dün akşam su kabağı yedik niye gene kabak alisan.

"Adam dönüp eşine "Yav bu kabak değil, değil hele bi dur bu yerli Urfa tat karpuzu ne zamandır ben de bını gezidim"d iye cevaplayıp 11 kg gelen karpuzun parasını verdi omzuna atıp arabasına mutluluk içinde gitti. Karpuzcuya sordum nerede ekildi bu "Hilvan Şeyhanlı tarafında ekiyorlar abi" dedi.

Ben durur muyum tart dedim bi tane aldım ve eve getirdim. Evde çocuklar hep bir ağızdan "baba kim senden kabak istedi" Anladım ki yaşlanıyorum galiba.”

Yorumlar (0)
Namaz Vakti
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı