Yeni dönem başladı! Birikime devlet koruması

Tasarruf finansman şirketlerinde katılımcı ve sistem için yeni dönem başladı. Cayma hakkını kullanan vatandaşın birikiminin iadesi konusunda denetim getirildi.

08 Nisan 2021 12:27
Yeni dönem başladı! Birikime devlet koruması - Haber Olay | Gerçek Haber

Şirketler fon havuzundaki parayı amacı dışında kullanamayacak. Sözleşmenin imzalanmasını takip eden 14 günlük sürede cayan vatandaşın parası iade edilecek.

Şirketlerin şube açması, izne tabi tutulacak ve her bir şube için 1 milyon TL ödenmiş sermayeye sahip olunması gerekecek. İşte ayrıntılar...

BDDK'DAN İZİN ZORUNLU OLACAK

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun tasarruf finansman şirketlerine ilişkin yönetmeliği dün yürürlüğe girdi.

Şirketlerin, birleşme, bölünme ve devir işlemlerinin tamamı için BDDK'dan izin alınması zorunlu olacak. Türkiye'de finansman şirketi kurmak isteyenler ana sözleşme taslağında konut finansmanı faaliyetini zorunlu olarak belirtecek.

HER ŞUBE İÇİN 1 MİLYON LİRA

Her şube için 1 milyon lira ödenmiş sermayeye sahip olunması gerekecek. Şirketler şube dışında teşkilatlanmaya gidemeyecek, acentelik veremeyecek.

Çalışana yeni destek! Aylık 1.500 TL ödenecek

120 AYI GEÇMEYECEK

Tasarruf finansman sözleşmelerinde finansman döneminin azami vadesi konut ve çatılı işyeri sözleşmeleri için 120 ayı, taşıt sözleşmeleri için 60 ayı geçemeyecek.

Mevcut şirketler için başvuru süresi dün itibarıyla doldu. Kanuna intibak edemeyecek şirketlerin tasfiye olması için bugün itibarıyla BDDK'ya başvurmaları gerekiyor.

KAYNAK: SABAH

Yorumlar (0)
Namaz Vakti
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı