2019 yılı tarım destekleri açıklanıyor

28 Eylül 2019 12:51
2019 yılı tarım destekleri açıklanıyor - Haber Olay | Gerçek Haber

Yılan hikayesine dönen 2019 yılı tarımsal destekler önümüzdeki günlerde açıklanacak. Tarımsal destekler kararnamesinin bu hafta hazırlanarak Cumhurbaşkanlığına gönderildiği öğrenilirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün ABD’den dönmesinden dolayı kararnamenin de birkaç gün içinde imzalanarak Resmi Gazete’de yayınlanması bekleniyor.

Uzun zamandır tartışma konusu olan 2019 yılı tarımsal desteklerdeki belirsizlik, çiftçinin tepkisini çekiyordu. Desteklerin bugüne kadar açıklanmamasının nedeni olarak bir taraftan bütçe kaynaklarının yetersizliği gösterilirken, bir taraftan da Bakanlık bürokrasinin hantallığının da bunda büyük etken olduğu kaydediliyor.

2019 yılı tarımsal desteklerle ilgili hazırlık Gıda Komitesinden de geçerek Cumhurbaşkanlığına gönderildi. New York’tan bugün dönen Erdoğan’ın kararnameyi imzalamasının ardındın Resmi Gazete’de yayınlanması bekleniyor.

ÖDEMELER 2020'DE YAPILACAK

Resmi Gazete’de yayınlanacak 2019 yılı tarımsal destekler kararnamesi, çiftçinin bu yıl ektiği ve hasat ettiği ürünleri kapsıyor. Kararnamenin ardından yayınlanacak tebliğde hangi ürüne hangi şartlarda destek verileceği belli olacak. Çiftçiye destek ödemeleri de 2020’de yapılacak.

ORGANİK GÜBRE İLK KEZ DESTEK KAPSAMINA ALINDI

Yayınlanması beklenen kararnameye göre bu yıl bazı yeni destek kalemleri gelecek. Bunların başında da Organamineral Gübre Desteği geliyor. İlk kez bu yıl uygulanacak Organik-Organamineral Gübre Desteği ile belge ibraz eden çiftçiye 10 TL/da ödeme yapılacak.

SOFRALIK ZEYTİNE PRİM DESTEĞİ VERİLECEK

Diğer yandan sofralık zeytine kiloda 15 kuruş olmak üzere yeni prim desteği verilecek.

DÜVE DESTEĞİ 81 İLDE UYGULANACAK

41 ilde yüzde 30 olarak uygulanan düve alım desteği ise 81 ile çıkartılarak destek miktarı da yüzde 40’a yükseltilecek. Düve desteği 1-10 baş arasına verilecek.

ARICILIK DESTEĞİ ARTIRILACAK

Arıcık desteği kovan başına yüzde 50 artırılarak 10 TL’den 15 TL’ye çıkartılacak.

KÜÇÜKBAŞA 100 TL DESTEK VERİLCEK

Küçükbaş hayvancılığını desteklemek için sürü büyütme ve yenileme desteği olarak 100 TL verilecek.

ETÇİ VE KOMBİNE BUZAĞIYA İLAVE DESTEK VERİLECEK

Etçi ve Kombine ırkı buzağılara ilave 250 TL destek ödenecek.

HUBUBATTA PRİM DESTEĞİ ARTIRILACAK

Hububat grubu için prim desteği yüzde 100 artış ile 5 kuruştan 10 kuruşa çıkarılacak. Yine aynı şekilde gübre desteği yüzde 100 artış ile 4 TL/da’dan 8 TL/da’a çıkarılacak.

BAKAN PAKDEMİRLİ'NİN KAPSAMLI BİR AÇIKLAMA YAPMASI BEKLENİYOR

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin haftaya desteklerle ilgili kapsamlı bir açıklama yapması bekleniyor.

 

 

Kaynak:TARIMDANHABER

Yorumlar (0)
Namaz Vakti
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı