Yanmaz: Urfa’dan kaçan kaçana!

Saadet Partisi İl Başkanı Niyazi Yanmaz, “Urfa’dan kaçana kaçana. Yalnız Urfa’nın yerlisi değil. Doktor, öğretmen, üniversite hocası herkes kaçıyor. Hepsinin de gerekçeleri tek, Urfa yaşanmaz oldu” dedi.

Güncel Röportaj Siyaset 27 Eylül 2019 08:52
Yanmaz: Urfa’dan kaçan kaçana! - Haber Olay | Gerçek Haber

(Özel Haber: Faruk DEVECİ)

Yıllardan bu yana Şanlıurfa Türkiye’de en çok göç veren bölgelerin başında geliyor. Sanayi kuruluşlarının olmaması, istihdam alanlarının azlığı gibi sebeplerle her yıl binlerce kişi dönmemek üzere kentte ayrılıyor. Ancak kent ahalisi bir yanadursun artık Şanlıurfa’ya gelen memurlarda durmak istemiyor.

Saadet Partisi İl Başkanı Niyazi Yanmaz, Şanlıurfa’ya gelen memurların artık kenttin yaşanmaz bir hale geldiğini ve kentte durmak istemediklerini ifade etti. Yanmaz, sadece memurların değil Şanlıurfa’lıların da kentte durmak istemediğini belirtti.

“KİRALAR ÇOK PAHALI, SURİYELİLER HER YERDE, YAŞANMAZ BİR ŞEHİR, ÇOK KEŞMEKEŞLİK VAR DİYEREK URFA’DAN GİDİYORLAR”

Saadet Partisi İl Başkanı Niyazi Yanmaz, öğretmen, doktor ve memurların Şanlıurfa’nın yaşanmaz bir şehir olduğunu ve bu yüzden gitmek istediklerini belirterek, “Elazığ Malatya’da 24-25 tane cildiye doktoru varken Şanlıurfa’da ise 13-14 tane var. Kaldı ki Elazığ ve Malatya’nın nüfusu Şanlıurfa’nın yarısı kadar bile değil. Sorduğumuzda ise gelen doktor kaçıyor, diyor ki Urfa’da yaşanmaz. Geçtiğimiz günlerde Harran Üniversitesi rektörünü ziyarete gittik. Rektör bey dedi ki bizim hocalarımız ve görevlilerimiz kampüste kalacak evler olmadığı için olabildiğince dışarıya gidiyorlar, Urfa’da kalmak istemiyorlar. Aynı şeyi öğretmenler içinde söyleyebiliriz. Burada gün sayıyorlar, günleri dolunca Urfa’dan gitmek istiyorlar. Bize diyorlar ki kiralar çok pahalı, Suriyeliler her yerde, yaşanmaz bir şehir, çok keşmekeşlik var diyerek Urfa’dan gidiyorlar” dedi.

“EĞİTİM SEVİYESİ DÜŞÜK OLDUĞU İÇİN ÜNİVERSİTEDEKİ EĞİTİM GÖREVLİLERİ ÇOCUKLARININ DAHA İYİ TAHSİL YAPABİLMESİ İÇİN URFA’DA DURMUYORLAR”

Niyazi Yanmaz, Urfa’nın eğitimde son sıralarda olduğu için eğitimcilerin çocuklarının daha iyi bir şehirde eğitim almak istedikleri için kentten gittiklerini ifade ederek, “Aynı zamanda eğitim seviyesi düşük olduğu için üniversitedeki eğitim görevlileri çocuklarının daha iyi tahsil yapabilmesi için Urfa’da durmuyorlar. Biliyorsunuz ki Şanlıurfa eğitimde son sıralardadır. Biz çocuğumuzun daha iyi eğitim alabilmesi için, Urfa’da yeterli eğitim olmadığı için dışarı gidiyoruz, diyorlar. Yerlilerimiz bile aynı durumdan yakınıyor. Biz sokağa çıkıyoruz bir tane Urfalı yok diyorlar. Burada çok yalnızlaştık, İstanbul’a, Ankara’ya gidelim diyorlar. Şimdi ben bunu soyutmuş gibi söylüyorum ama sayı çok fazla. Denilecek ki Urfa’nın nüfusu da artıyor. Doğru çevreden Urfa’ya gelen var ama eğitimli olanlar beyin göçü şeklinde hızla Urfa’dan gidiyorlar. Konuştuğumuz kim varsa hepsi biz gitmek istiyoruz, gideceğiz diyorlar. Konuştuğum bir aile var çocukları İstanbul’da doktor onlarda buradan gitmek istiyor. Bu aşağı yukarı herkesin dilinde sakız olmuş bir durum” diye konuştu.

“URFA’NIN YERLİSİ DE KAÇIYOR”

Yanmaz, Şanlıurfalıların bile kentten gittiğine dem vurarak konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Beyaz Urfalı diye bir ayrım yapıyorlar. Diyorlar ki bunlar Aristokrat bunlar Urfa’dan kaçıyorlar. Doğrudur Urfa’nın yerlisi de kaçıyor. Yabancı Urfa’yı çok cazip görse, bir öğretim üyesi geldiğinde uzun yıllar kalsa Urfa’nın yerlisi de kalır. Bir doktor kalmak istese, bir öğretmen kalmak istese demek ki herkes için güvenli, herkes o zaman Şanlıurfa yaşanabilir bir şehirdir, der. Urfa’nın yerlisi de çıkıyor dışarı gidiyor. Urfa’dan kaçana kaçana. Yalnız Urfa’nın yerlisi değil. Doktor, öğretmen, üniversite hocası herkes kaçıyor. Hepsinin de gerekçeleri tek, Urfa yaşanmaz oldu.”

Yorumlar (0)
Namaz Vakti
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı