Urfa pekmezinin tarladan damağa yolculuğu

GAP Tarım 26 Eylül 2019 14:13
Urfa pekmezinin tarladan damağa yolculuğu - Haber Olay | Gerçek Haber

Şanlıurfa’da yetiştirilen siyah üzümden yapılan pekmezin yapımına başlandı. Şanlıurfa'da, hasadı başlayan kara üzüm, geleneksel yöntemlerle yapılarak pekmeze dönüştürülüp kullanıma hazır hale getiriliyor.

Şanlıurfa’nın çeşitli tatları mevsimine göre hazırlanıp sofralara sunuluyor. Kentin önemli ve çok tüketilen lezzetlerinden birisi de siyah üzümden hazırlanan Şanlıurfa pekmezi.

YAPIMI HAYLİ ZAHMETLİ…

Mevsiminde toplanan siyah üzümler kasalara yüklendikten sonra pekmezin yapıldığı şıra alanlarına taşınıyor. Pekmezin yapıldığı şıra alanında özenle yıkanan siyah üzümler havuz adı verilen yere taşınıyor. Çuvallara doldurulan üzümler daha sonra Şanlıurfa yöresine ait olan beyaz toprakla eziliyor. Şıra halini alan siyah üzüm daha sonraları kazana doldurulduktan sonra saatlerce kaynatılıyor. Kaynama noktasına gelen şıra daha sonra büyük tepsilerde damlara serilerek katılaşması bekleniyor.

Katılaşan şıra daha sonra pekmez haline gelerek kullanıma hazır hale getiriliyor.

“KATILAŞARAK SİYAHA DÖNÜŞEN PEKMEZİMİZİ ELDE EDİYORUZ”

Pekmez yapan vatandaşlar, pekmezin yapımının uzun sürdüğünü ifade etti. Pekmez yapan vatandaşlar, “Önce tarladan siyah üzümü topluyoruz. Topladığımız siyah üzümleri daha sonra kasalarla pekmezin yapıldığı alana taşıyoruz. Çuvallara koyulan üzümleri havuz denilen yere götürerek Urfa’da bulunan beyaz toprakla eziyoruz. Ezdiğimiz ve şıra getirdiğimiz şırayı daha sonra tepsilere koyarak Şanlıurfa sıcağının altına koyup kurumasını bekliyoruz. Bu yöntemden sonra katılaşarak siyaha dönüşen pekmezimizi elde ediyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı