Ebru Sanatı ve Filmografi kursuna yoğun ilgi

Türkiye'nin birçok yerinde görev yapan ve İŞKUR desteğiyle kursiyerlere Ebru sanatı ve filmografi kursu ile her yaş grubuna ders veren Songül Çörtük kursiyerlerini sanatla birleştirerek onları stresten uzaklaştırıyor.

Kültür sanat 11 Şubat 2021 14:24
Ebru Sanatı ve Filmografi kursuna yoğun ilgi - Haber Olay | Gerçek Haber

Osmaniye Merkez Yahya Mazlum Halk Eğitim Merkezi'nde görevini sürdüren Songül Çörtürk Osmaniye de filmografi rölyef sepet örme gibi el sanatlarından kurslar açarak İŞKUR desteğiyle binlerce kişiye sanat öğretiyor.

Başarılı çalışmalarıyla her geçen gün kursiyer sayısının arttığını belirten Söngül Çörtürk  Mesleğe ilk olarak nakış öğretmeni olarak atandığını ve 2012 yılından beri Osmaniye Halk eğitim merkezinde filografi, rölyef, sepet, örme gibi el sanatları yanı sıra Ebru sanatı kursları açtığını söyledi.

Türk sanatının önemli bir parçası olan Ebru Sanatının inceliklerini öğrenmeye çalışan kursiyerler izleyerek ardından önlüklerini giyip teknenin başına geçiyor ve kendi ebrularını yapmaya başlıyorlar. Zamanla ilk acemiliklerini atan kursiyerler alkışlar eşliğinde ebrularını kağıda çıkarıyorlar.

Filografi ise En basit hali ile filografi ahşap bir plaka üzerine belirli bir model ve sıra ile çivi çakılması sonrasında bu çivilerin içerisinden ip veya tel geçirilmesi sonucunda değişik desen ve motifler oluşturulmasıyla eşsiz eserlar ortaya çıkarıyor. Kursiyeler istedikleri alanda ve sannattan eğitim alabiliyorlar .

Yorumlar (0)
Namaz Vakti
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı