Baydilli: Karaköprü narı her yere ekilecek

Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, Karaköprü narının fidelerini ilçede her yere ekerek ilçeyi yeniden narlık yapacaklarını söyledi.

İlçeler 24 Eylül 2019 14:47
Baydilli: Karaköprü narı her yere ekilecek - Haber Olay | Gerçek Haber

Karaköprü Belediyesinin meşhur olan ve türkülere konu olan Karaköprü narı için Türk Patent ve Marka kurumuna yaptığı tescil başvurusu, geçtiğimiz günlerde onaylandı.

Karaköprü narının onaylanması ile Belediye Başkanı Metin Baydilli, tescil belgesi ile birlikte bahçesinde eski Karaköprü narı olan bir evi ziyaret etti. Burada nar toplayan ve inceleyen Baydilli, Karaköprü narını korumak adına tescil ettirdikleri için mutlu olduklarını dile getirdi.

Baydilli şunları söyledi:

"Karaköprü'müzde şarkılara konu olan narımızı unutturmama adına çalışmalar yürütüyoruz. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Karaköprü'den geçerken buradaki bir narın bir okka geldiğini yani bir insan kafası kadar büyük olduğunu söyler. Bu da Karaköprü narının ne kadar geçmişe dayandığını ve kıymetini gösteriyor. Yine 4. Murat Urfa'dan geçerken yine Karaköprü'de kendisine nar ikram edildiği ve Karaköprü'yü çok beğendiği anlatılır.

Biz de Karaköprü Belediyesi olarak narımızı unutturmama adına 1.5 yıllık çalışma sonucunda Karaköprü narının coğrafi işaret olarak tescilledik. Bu belge ile birlikte Karaköprü'müzün narı tamamıyla tescillendi. Bunun yanında Karaköprü'nün orijinal narını tarıma kazandırmak için tarımsal araştırma enstitüsüyle ortak çalışma yürüterek nar fidelerini elde edip ilçemizde her yere dikeceğiz ve Karaköprü yeniden narlık olacak.  Orta refüjlerde ve parklarımızda nar fideleri ekeceğiz, Karaköprü narı inşallah yeniden ilçemizde her yerde olacak ve daha fazla gündeme gelecek. Ben coğrafi işaret tescil belgemizin Karaköprü'ye ve Şanlıurfa'ya hayırlı olmasını diliyorum."

Baydilli daha sonra Karaköprü Belediyesi tarafından kurulan 200 ağaçlık nar bahçesini ziyaret ederken, orada bulunan vatandaşlara nar ikram etti.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti
İmsak 06:22
Güneş 07:51
Öğle 12:55
İkindi 15:26
Akşam 17:49
Yatsı 19:12
12°
az bulutlu