Türkiye'de Partilerin seçim sürecinde ittifakları olur mu?

MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, Türkiye siyaseti üzerine bir değerlendirmede bulundu. Türk siyasetinin yeni bir yapılanmaya girdiğini kaydeden Kulat, büyük bir dönüşümün yaşandığını ifade etti.

Röportaj 09 Kasım 2020 12:10
Türkiye'de Partilerin seçim sürecinde ittifakları olur mu? - Haber Olay | Gerçek Haber

Yıllardır siyasi partilerin oy oranlarına ilişkin anketler yapan Mehmet Ali Kulat, yeni kurulan Gelecek ve Deva Partilerinin durumunu da değerlendirdi. Genel ve özelde ise Güneydoğu siyaseti üzerine değerlendirme yapan Kulat, HDP’nin durumunu da değerlendirdi.

İşte Kulat’ın o röportajı;

Türkiye’de siyasetin durumu nasıl?

Türkiye siyaseti yeni bir yapılanma sürecine girdi. Özellikle 2020 yılı bir sürü felaketi peş peşe yaşadığımız dönemde, Türkiye siyasetinde de büyük bir dönüşümün olduğu bir zaman dilimine denk geldi.

Önce adalet ve Kalkınma partisi bünyesinde iki tane parti doğdu bu yıl içerisinde bunlardan bir tanesi DEVA Partisi, partinin genel başkanı Adalet ve Kalkınma Partisinin yıllarca kendisine ekonomiyi teslim ettiği Sayın Ali Babacan, diğeri partide hem genel başkanlık yapmış hem de Başbakanlık yapmış sayın Ahmet Davutoğlu. Bu Gelecek Partisi ve Deva Partisi doğal olarak AK Parti tabanından oy alma sürecine girdiler.

Bu partiler şuanda izim anketlerde yüzde ikilerde görünüyorlar. Gelecek bütün oylarını ak partiden alırken, Deva partisi oylarının bir kısmını da diğer partilerden alıyor.

Tabi Ak Partide böyle olunca diğer partilerden de doğum sancıları duyuyoruz işte Saadet partisi tabanına hitap eden yeni bir parti kuruldu ‘Refah Partisi’ Türkiye’de Doğu ve Güney doğu siyaseti için önemli olan HDP’nin durumu HDP birçok belediyesine Kayyum atanan profil oluşturdu en son Kars’a kayyum atanması ki Nerdeyse HDP’nin elinde belediye kalmadı. Buda HDP Partisinin yeni siyasi arayışlar içine girebileceği şeklinde yorumlanıyor.

Doğuda ve Güneydoğuda siyaset ne durumda?

Aslında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) bölgede ana muhalefet olmasına rağmen nerdeyse yok. İyi parti istenen düzeyde bölgeye giremedi yani çok böyle etkin flaş isimleri yok. Ancak Ak Partinin ve Halkların Demokratik Partisi(HDP) geçirgenliğinin azalması ikisinin arasında daha önce bir geçirgenlik vardı. Bu geçirgenlik son dönemde sert milliyetçilik söylemeleri dolayısıyla Ak Partiye doğru bir geçirgenlik olarak karşımıza çıkmıyor. Bölgenin demokrasi algısı açısından çok farklı bir fotoğraf var. Bu noktada önemli bir şey var yeni kurulan iki Parti var Deva Partisi ve Gelecek partisi bölgede yeni yeni teşkilatlanıyorlar bazı illerde teşkilatlanabildiler bazı illere teşkilat kuramadılar.

AK parti HDP ile tekrar ittifak kurar mı?

Bu soru bize çok soruluyor her partinin aşağı yukarı üst yöneticileriyle insanlarıyla ben sık sık görüşmelere yaparım işimin bir parçası olarak. Burada tabi şöyle bir durum söz konusu yani bazen siz birileriyle ittifak kurma istediğinizde bu iş artık çok kolay olmayabilir. Yani dünkü şartlar aynı olmayabilir.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Belediyelerin bu anlamda yapması gerekeni söylüyorum Şanlıurfa içinde söylüyorum, yapması gereken şey şu: sık sık kamuoyu araştırmaları yapması gerekir yani sadece anketlerle değil, mahalli gazeteci arkadaşlarla düzenli görüşmeler yapılmalı, onların kendilerini eleştirmesinden korkmamaları gerekir, medya mensubu özellikle mahalli medya mensupları önemli hem onların yapmış olduğu pozitif çalışmaları duyulan insanlar. Ama onlar kadar eleştirileri çok kıymetli. Seçim kaybetmiş belediye başkanlarının kaybetmelerinden önceki süreçte belediyelerin kapılarının yerel medyaya kapatmalarının çok etkili olduğunu gördüm. Bizi burada konuk ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.

 Yorumlar (0)
Namaz Vakti
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı