Suruç ovası sos veriyor?

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde taban suyunun yükselmesi nedeniyle çiftçiler arazilerini ekemiyor, toprak çoraklaşmayla karşı karşıya kaldı.

GAP Tarım Özel Haber 14 Ekim 2020 17:48
Suruç ovası sos veriyor? - Haber Olay | Gerçek Haber

İbrahim KARADAĞ / Şanlıurfa OLAY

Bölgenin en verimli topraklarından olan Suruç Ovası için bu durum büyük tehdit oluşturuyor.
Türkiye'nin önemli sektör biri olan Suruç ovasında duvarın suyuyla birlikte ciddi ciddi karşılaşılıyor.
Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Eylem Planı'nda yer alan dünyanın en uzun 5'inci tüneli olan Suruç Ovasında tarım alanları bataklık gelirken herhangi bir çözüm yapılmıyor.

Bölgenin önde gelen gelen kanaat önderlerinden Fevzi Kalender Şanlıurfa'nın vekillerine çağrıda bulunarak tarımın başkenti Suruç'ta bataklık büyük sorunlara yol açacağına vurgu yaptı.
Suruç'ta çiftçilik yapan Kalender, soruna bir önce çözüm bulunmasını istedi.

Ayrıca Fevzi kalender sözlerine şöyle devam etti: ilk önce ben buradan sayın vekilime İbrahim Halil yıldıza sesleniyorum. Suruç bataklık altında birçok işyeri ver ev şuan bataklık altında olduğu için bizler evimize gidemiyoruz. Şuan Suruç zılgıt çalıyor Suruç'un 500 sene önceki haline baktım şu anki durumla aynı herhangi değişen bir şey yok. Biz korkuyoruz aynı zamanda yaşanmaması gerekiyor.
Böyle giderse ciddi bataklığa girecek çözüm olarak acil olarak biz kanal yapılmasını istiyoruz. Vekilimize sesleniyoruz Sayın İbrahim Halil Yıldız vekilimizin bu sorunu bir önce çözmesini talep etmek '' ifadelerini kullandı.Yorumlar (0)
Köşe Yazarlarımız Tümü
Namaz Vakti
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı