Viranşehir'deki proje hem isota hem vatandaşa yarayacak

Viranşehir Kaymakamlığı ve Uluslararası Göç Örgütü tarafından yürütülecek proje ile hem ilk kez kez isotlar farklı yöntemle kurutulacak hem de 30 aileye istihdam desteğinde bulunulacak.

11 Eylül 2019 15:52
Viranşehir'deki proje hem isota hem vatandaşa yarayacak - Haber Olay | Gerçek Haber

Kaymakamlık makamında düzenlenen imza töreninde İlçe Kaymakamı Ömer Dereci, Kaymakamlık Proje Ofisi Koordinatörü Fethi Üncal ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Toplum İstikrarı Proje Asistanı Fatoş Cengiz hazır bulundu.

İmza törenin ardından bir açıklama yapan Kaymakam Ömer Dereci, projeden 30 ailenin faydalanacağını belirtti. Kaymakam Dereci yaptığı açıklamada: “Viranşehir ilçemizde birçok sorunun kaynağını işsizlik olarak görüyoruz. Onun için istihdam odaklı projelere ağırlık veriyoruz. Uluslararası Göç Örgütü yetkilileri ile bir süredir, güneş enerjisi ile gıda kurutma projesi üzerinde çalışma yürütüyorduk. Bugün sözleşmeye imza atarak projeyi uygulayamaya başlayacağız. Tesisimizi kısa bir süre içinde kurarak faal hale getireceğiz.”
 


PROJE BÖLGEDE BİR İLK
Güneş enerjisi ile gıda kurutmanın bölgede ilk kez denendiğini belirten Kaymakam Ömer Dereci:  “Şimdiye kadar yazın yetiştirilen meyve ve sebzeler açık havada kurutuluyordu. Bu yöntemin hem hijyen hem de kalite açısından dezavantajları vardı. Sıcak bir iklime sahip bölgemizde kurulacak tesisle özellikle çok talep gören salça ve isot başta olmak üzere birçok gıda daha hijyenik ve daha kaliteli kurutulabilecek” ifadelerini kullandı.
 


Daha önce Viranşehir Kaymakamlığı ile park onarım proje gerçekleştirdiklerini kaydeden Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Toplum İstikrarı Proje Asistanı Fatoş Cengiz, istihdam içerikli yeni bir proje için kolları sıvadıklarını belirtti. Viranşehir Kaymakamlığı ile başarılı bir koordinasyon içinde çalıştıklarını belirten Cengiz bölgede ilk olma özelliği taşıyan “Greenhouse Solar System” adı verilen Güneş enerjisi ile gıda kurutma tesisi projesini Viranşehir'de kuracaklarını ifade etti. Cengiz, Viranşehir Kaymakamlığı ile Uluslararası Göç Örgütü arasında bu amaçla sözleşme imzaladıklarını kaydetti. İlçe Kaymakamı Ömer Dereci'ye projenin hazırlık safhasında verdiği destek ve sağladığı kolaylıktan dolayı teşekkür eden Cengiz, Viranşehir Kaymakamlığı ile proje yürütmekten dolayı çok memnun olduklarını sözlerine ekledi.

BİHA

Yorumlar (0)
Namaz Vakti
İmsak 06:22
Güneş 07:51
Öğle 12:55
İkindi 15:26
Akşam 17:49
Yatsı 19:12
12°
az bulutlu