Tarım işçilerinin kaderi hep böyle mi olacak?

Özel Haber 29 Haziran 2020 11:18
Tarım işçilerinin kaderi hep böyle mi olacak? - Haber Olay | Gerçek Haber

Ali ÇETİNKAYA-İbrahim Halil ASLAN / Şanlıurfa OLAY

Geçimini sağlayabilmek için farklı illere çalışmaya giden mevsimlik tarım işçilerinden gelen acı haberle sarsılan Şanlıurfa, siyasilerin bu konuda artık bir çözüm bulmasını bekliyor.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Şanlıurfalı mevsimlik tarım işçileri gurbette can verdi. Konya’da meydana gelen kazada 7 Şanlıurfalı işçi hayatını kaybetti, bu durum kentte siyasilere tepkiyi artırdı.

SİYASİLER NEDEN ÇÖZÜM ÜRETMİYOR?

GAP’ın başkenti konumundaki Şanlıurfa, hububat ambarı olarak nitelendiriliyor ancak Şanlıurfalılar ise başka illere giderek tarım işinde çalışıyor. İş bulabilmek umuduyla yerini yurdunu terk eden Şanlıurfalılar, her yıl onlarca cenazeyi toprağa veriyor. Son yaşanan örnekte de 7 tabut yan yana dizilerek cenaze töreni düzenlendi. Bu görüntü karşısında tüm Şanlıurfalılar tek bir soru sordu ve siyasilerin neden mevsimlik tarım işçilerine bir çözüm bulamadığını merak etti. Şanlıurfa’nın toplamda 14 Milletvekilinin olduğunu ancak kentin çözümsüzlükle boğuştuğunu belirten Şanlıurfalılar, bu anlamda siyasilere büyük tepki gösterdi.  GAP'ın verimli arazilerinin iyi değerlendirilmediğini dile getiren Şanlıurfalı vatandaşlar, kentte işsizlik ve yoksulluğun arttığına dikkat çekti. Kentin her konuda geri kalmasından şikayet eden vatandaşlar, özellikle AK Parti Milletvekillerinin kentin sorunlarıyla ilgilenmediğini öne sürdü. Öte yandan hayatını kaybeden 7 Şanlıurfalı tarım işçisi için düzenlenen cenaze törenine katılan siyasilere de tepki büyüktü. Siyasilerin cenaze törenine katılmak yerine, bir daha benzer durumların yaşanmaması için çaba sarf etmesi gerektiğini belirten vatandaşlar, bir daha can kaybı yaşamak istemediklerini dile getirdi.

“MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLİĞİ URFA’NIN KANAYAN YARASIDIR”

Aynı anda 7 vatandaşın cenazesinin toprağa gömülmesi, sadece Şanlıurfa’da değil, tüm Türkiye’de adeta yas edildi. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da bu soruna değinerek Mevsimlik tarım işçiliğinin Şanlıurfa için kanayan yara olduğunu söyledi. CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık da duruma tepki göstererek, bu sorunun sadece iktidar tarafından görülmediğini söyledi. AK Parti Milletvekilleri de kazada hayatını kaybedenler için taziye mesajı paylaştı. Kent genelinde tepkiler artarak devam etti. Şanlıurfa’nın her yıl bu sorunla karşı karşıya kaldığı belirtilen tepkilerde Şanlıurfa’nın kaderinin değişmesi gerektiği vurgulandı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı