Futbolun akıbeti ne olacak?

Türkiye her ne kadar normalleşme süreci başlatsa da koronavirüs tehdidi devam ediyor. Tehlike devam ederken, liglerin başlaması 2. Lig ve 3. Lig Kulüpler Birliği Derneği tarafından tepki görüyor.

26 Haziran 2020 15:00
Futbolun akıbeti ne olacak? - Haber Olay | Gerçek Haber

İbrahim Halil ASLAN-Faruk DEVECİ / Şanlıurfa OLAY

Koronavirüs nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de hayat durmuştu. Hastalığın azalması üzerine normalleşme süreci başlatıldı ve bu kapsamda ligler de kaldığı yerden devam etti. Birçok teknik direktör de bu karara karşı çıkarken, 2. Lig ve 3. Lig Kulüpler Birliği Derneği liglerin ertelenmesi için TFF’ye başvurdu.

12 Haziran’da Süper Lig maçları ile başlatılan futbol liglerine, TFF 1. Lig maçlarıyla devam edildi. Türkiye Futbol Federasyonu, Mayıs ayında yaptığı açıklamada, TFF 2. Lig ve 3. Lig ile Bölgesel Amatör Lig maçlarının ise 18 Temmuz’da başlayacağını açıklamıştı. 2. Lig ve 3. Lig Kulüpler Birliği Derneği TFF ile bir araya geldi ve maçların oynatılması hakkında değerlendirme toplantısı yaptı. Alt liglerde yer alan kulüpler, federasyona yazılı olarak liglerin oynatılmaması gerektiğini ifade etti.

 

“KÜME DÜŞME KALDIRILMALI”

 

Kırklarelispor ve TFF 2. Lig ve 3. Lig Kulüpler Birliği Derneği Başkanı Volkan Can, üst lige yükselecek diğer takımların tek maç usulü play-off müsabakalarıyla belirlenmesi ve küme düşmenin olmaması yönündeki taleplerini TFF’ye ilettiklerini belirterek, şu açıklamayı yaptı: “Ligler oynanacak ama bu şekilde tescil edilsin, az sayıda play-off maçları oynansın istiyoruz. Futbolcu kardeşlerimizin sağlığı önemli burada. TFF’nin yeni sağlık protokolünü kulüplerimizin uygulama şansı yok. Altı haftada 450 tane deplasmana gidilecek. Maddi durumlarımız da kötü. Deplasmana iki üç otobüsle gitmek zorundayız pandemiden dolayı. Son dönemde vaka sayıları da artışta. Biz bu sıkıntılarımızı ilettik. Ama bize oynayın derlerse çıkıp oynayacağız.”

Şanlıurfaspor Kulüp Başkanı Nihat Çakır da, insan hayatının her şeyden önemli olduğunu, salgın riski dışında aşırı sıcakta maç oynatılmasının da ciddi sağlık sorunlarına yol açacağını bildirmiş, TFF'nin belirlediği sağlık talimatlarını yerine getirmelerinin mümkün olmadığını, bu nedenle 2. ve 3. lig maçlarının oynatılmamasından yana olduklarını bildirmişti. Sarı yeşilli camia Covid -19 salgını dikkate alınarak küme düşmenin bu sezon için kaldırılmasını talep ediyor.

 

 

BAZI FUTBOLCULARIN TESTİ POZİTİF ÇIKTI

 

Hayatın her alanında, her sektörde bazı kişilerin koronavirüs test sonuçları pozitif çıktığı gibi, bazı futbolcuların da test sonuçları pozitif çıktı. Hal böyle olunca liglerin başlatılması risk olarak değerlendiriliyor. Liglerin ertelenmesi gündemdeyken, Şanlıurfaspor’un da ligde kalması kentte sevinç yaratmıştı. Şanlıurfaspor’da kötü gidişat devam ederken, sürecin ne şekil işleyeceği henüz belirsizliğini koruyor.

 

Şanlıurfaspor’daki durumun bir benzeri Zonguldakspor’da da yaşanıyor. Zonguldak Kömürspor’un kaptanı Sinan Ören, bu süreçte liglerin başlangıç tarihinin birden fazla kez ertelenmesinin olumsuz bir etki yarattığını belirtti. Neticenin ne olacağını bilmediklerini söyleyen Ören, “Bu girdapta en büyük sıkıntıyı oyuncular ve teknik ekip psikolojik olarak geçirdiğimizi düşünüyorum. Oturaklı bir plan yapıldığını düşünmüyorum. Bir tarih verildi, o tarihten sonra bir daha ertelendi, şu anda da ne olacağı belli değil. Bu da biraz yıprattı” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı