Urfa'da 3 bin 500 haneye test!

Şanlıurfa'da rastgele belirlenen 3 bin 500 haneye antikor testi yapılıyor. Belirlenen evleri dolaşan filyasyon ekibi, test sonucunda hastaları saptıyor.

Sağlık Şanlıurfa Sondakika 21 Haziran 2020 16:50
Urfa'da 3 bin 500 haneye test! - Haber Olay | Gerçek Haber

Koronavirüs salgınına yönelik yapılan çalışmalara bir yenisi geçtiğimiz hafta Türkiye İstatistik Kurumu ve Sağlık Bakanlığı tarafından eklenmişti. 
Buna göre, 81 ilde 'Toplum Tarama Çalışması' yapılarak rastgele belirlenen evlerdeki vatandaşlara antikor testi uygulanmaya başlandı. Belirlenen adreslere giden sağlık ekipleri, her evden bir vatandaşın onayını alarak hem PCR testi hem de antikor testi uyguluyor.
Vatandaşlardan toplanan sürüntü ve kan örnekleri laboratuvarlara gönderilerek kişilerde koronavirüs vakası olup olmadığı veya kişinin daha önceden koronavirüs geçirip geçirmediği belirleniyor.

Şanlıurfa'da da saha çalışmalarına devam eden ekipler, evleri tek tek dolaşıyor. Şanlıurfa genelinde 3 bin 500 haneye yapılacak uygulamada, vatandaşlardan PCR testi için boğaz ve burun sürüntüsü, antikor testi için de kan örneği alınıyor.
Öte yandan, testten bihaber olan bazı vatandaşlar ise ekipleri karşılarında görünce karantina korkusuyla telaşlandıklarını iddia etti.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı