Tarımsal sulama elektrik desteği Urfa'yı da kapsıyor

GAP Tarım 21 Haziran 2020 13:05
Tarımsal sulama elektrik desteği Urfa'yı da kapsıyor - Haber Olay | Gerçek Haber

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, yağlı tohumlu bitkiler ve tarımsal sulama elektrik desteği kapsamında üreticilere toplam 1 milyar 469 milyon 303 bin TL ödeme yapılacağını bildirdi. Açıklamaya göre, tarımsal sulama elektrik desteği kapsamında 35 milyon 303 bin lira ödendi.

“Tarımsal sulama elektrik desteği ne demek, hangi illerde uygulanıyor? Bizim neden haberimiz yok?” sorularını Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerine yönelttik. İşte gelen yanıtlar:

TARIMSAL SULAMADA KULLANILAN ELEKTRİK ENERJİ BEDELİNİN DESTEKLENMESİ

• “Bazı İllerde Tarımsal Sulamada Kullanılan Elektrik Tüketim Bedelinin Desteklenmesine ilişkin Karar” 30.05.2018 tarih ve 2018/11844 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe girmiştir.

• İlgili karar Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerinde Tarımsal Sulama Abone Grubuna dahil üreticilerin 2018 yılı için elektrik faturalarının %35’ini ödemesi koşulu ile geri kalan %65’ini Bakanlığımız destekleme bütçesinden ödenmesini içermektedir.

• Destekleme 5 yıllık olarak düzenlenmiş ve her sene destek miktarı %10 azaltılarak devam edecektir.

• İlgili bütçe, çiftçiler tarafından ödenmiş faturaların destek karşılığı olarak çiftçiler adına dağıtım firmasına aktarılacaktır.

Kaynak: Dünya

Yorumlar (0)
Namaz Vakti
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı