"Başkan öyle bir fotoğraf paylaş ki inandırıcı olsun!"

Harran'da 1. derecede sit alanındaki kaçak yapılaşma hafta içinde Urfa Kent Konseyi'nde düzenlenen toplantıda ele alınmış, yetkililer göreve davet edilmişti. 

21 Haziran 2020 13:01
"Başkan öyle bir fotoğraf paylaş ki inandırıcı olsun!" - Haber Olay | Gerçek Haber

Faruk DEVECİ / Özel Haber Şanlıurfa OLAY

Bu toplantıdan sonra Harran Belediye Başkanı Mahmut Özyavuz,  'Tarihi Harran İlçemizin dokusuna zarar veren kaçak yapılara izin vermeyeceğiz.' ifadeleri eşliğinde yıkım fotoğrafları paylaşmıştı. Ancak bu paylaşım endişeleri gidermeye yetmedi. Şanlıurfa ŞUTSO Turizm Meslek Komitesi Başkanı, Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ŞURO) Kurucu Başkanı Mehmet Kamil Türkmen, ''Sadece damın koruma duvarı değil temeline kadar yıkılmalı, öyle fotoğraflar atılmalı ki inandırıcı olsun'' yorumunu yaptı.

İşte sosyal medyada yer alan bazı yorumlar:

Cihat Kürkçüoğlu: Harran UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde yer alan bir dünya kültür varlığıdır. Hiç kimsenin bu sit alanını betonarme yapılarla yok etme hakkı yoktur. Bir taraftan milyarlar harcayıp Harran'ın İtalya'daki ALBEROBELLO örneği bir turizm merkezi haline getirilmesi ve UNESCO Kalıcı Listesi'ne alınabilmesi için hazırlanan "KENTSEL TASARIM PROJESİ'nde mevcut betonarme yapıların yıkılması planlanırken, öte yandan yeni betonarme yapılar yapmak, bu yapılara göz yummak nasıl bir çelişkidir.

Mehmet Orak: Kaçak olan korkuluklar belli ki !

Müslüm Yıldırım: Etrafı tarım alanı , Halka iki kat izin var. Yüksek katlı yapılaşmaya izin yok. . Ama Okul vb. resmi kurumlar yüksek katlı. Nüfus artış hızı alabildiğince...Bu konuda Urfa'nın yüz akı. İmarları Belediyelerinin zamanında bazı kurum görüşleri almadan yaptığı planlamadan ötürü mahkeme kararı ile iptal edilmiş. Büyükşehir Viranşehir'de olduğu gibi iki yıldır Harran'da da imarı tamamlayamadı. Toprak Koruma Kurulu haklı olarak yeni imar alanlarına izin vermiyor. Ayrıca kaçak yapılaşan bir tek ilçe merkezi ve sit alanı değil ki... Köylerin hepsi neredeyse birleşmek üzere. Harran Ovasının tamamı geceleri ışıl ışıl... şehir gibi. Çözüm ? Çözüm Başkanlıklara, Yöneticiliğe, Koltuklara talip olup şehri, ilçeyi yönetirim diyenlerde... 

Yusuf Sabri Dişli: Başkanım umarız ki yarın bu evlerin sadece damdaki koruma duvarlarını değil, sit alanı tamamının açıldığına dair video paylaşırsınız. Tarihi alanlar size emanet edilen antik araba gibidir. Orijinal kalması elzemdir. Buraya ev yapan Harranlının mağduriyetini gidermekte size düşer. Harran kentsel tasarım projesini takip edin, Harran'ı UNESCO'ya hazırlayın, bu iki proje döneminizde gerçekleşirse,  unutulmayacak bir eser kazandırmış olursunuz. 

Esat Kaşıkçıoğlu: Eğer her betonarme yapıya eşit muameleyi yapıyorsanız sizi gerçekten tebrik ederim başkanım, değerlerimizi böyle korumak gerekiyor.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı