Normalleşme sosyalleşmeye dönüştü!

Koronavirüs tedbirlerinin esnetilmesinin ardından Şanlıurfa’da koronavirüsün bittiği yönünde bir algı oluştu ve artık sosyal mesafeye de dikkat eden olmadı, maske takan da…

Özel Haber 17 Haziran 2020 13:17
Normalleşme sosyalleşmeye dönüştü! - Haber Olay | Gerçek Haber

Ali ÇETİNKAYA-İbrahim Halil ASLAN / ÖZEL Haber / Şanlıurfa OLAY

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kuralların tekrar sıklaştırılması gerektiğine vurgu yaparken, bu kapsamda Şanlıurfa’da maske takmayan kişilere ceza kesilecek.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI GELEBİLİR!

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye genelinde de virüsün yoğun olduğu dönemlerde, vaka sayısının en az olduğu iller arasında yer alan Şanlıurfa’da, son dönemlerde vaka sayıları giderek artıyor. Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, sık sık uyarılarda bulunarak, virüsün bitmediğini, dolayısıyla tedbirlere devam edilmesi gerektiğini her seferinde hatırlatıyor. Ancak tüm uyarılara rağmen sosyal mesafeye de dikkat edilmiyor, maske kullanan kişi sayısı da oldukça az. Şehir içi toplu taşıma araçlarında bile maskesini çıkaranlar var. Toplu yemekler, taziyeler gizli gizli yapılırken, tüm bunlar adeta kentte salgının ikinci dalgasını yarattı. Semt pazarlarında da vatandaşlar sosyal mesafe nedir bilmezken, şehir giriş çıkış yasağının kaldırılmasıyla birlikte araçlara da çok sayıda kişi biniyor. Tüm bunlar yaşanırken, salgının önüne geçmek için sokağa çıkma yasağı başta olmak üzere bazı kısıtlamaların tekrar gelmesi öngörülüyor.

HER GÜN 20’NİN ÜZERİNDE ADRES KARANTİNAYA ALINIYOR

Şanlıurfa merkez ve kırsal ilçelerde pozitif vakaların çıktığı apartman ve mahalleler karantinaya alınıyor. Şanlıurfa Valiliği il hıfzıssıhha kurulu kararıyla her gün en az 20 adres karantinaya alınıyor. Durumun kötüye gitmesi üzerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Şanlıurfa’yı ‘kırmızı’ listeye alıp, tedbirlerin sıklaştırılmasını istedi. Merkez Karaköprü, Haliliye ve Eyyübiye ilçelerinin yanı sıra kırsal ilçelerde de her gün vakalar yaşanıyor ve mahalle ya da apartmanlar karantinaya alınıyor. İlk etapta en sakin illerin başında gelen Şanlıurfa, son dönemlerdeki rahat davranışları yüzünden en çok pozitif vakaların çıktığı iller sıralamasında yerini aldı. Bundan sonraki süreçlerde neler olacak henüz belli değil ancak kuralların daha da sıklaştırılması gündeme geldi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti
İmsak 06:22
Güneş 07:51
Öğle 12:55
İkindi 15:26
Akşam 17:49
Yatsı 19:12
12°
az bulutlu